3 Günlük Açlık Diyeti Bağışıklık Mekanizmasını Yeniliyor!

İnsanların hastalanınca neden iştahları kesilir hiç düşündünüz mü?

Uzun müddetli açlık perhizinde su dışında hiçbir besin maddesi alınmaz. Yazar olarak ben bizzat 3 hafta süresince hiç yemek yememiş birini tanıyorum, kendisi 2 haftadan sonra hayatımda hiç görmediğim kadar sağlıklı bir şekilde karşıma geçmiş ve vücudundaki farklıkları anlatmıştı. Söylediğine göre bütün daha önceki yaraları bütünüyle yok olmuş, vücudu kendini onarmak için yaralardaki malzemeyi kullanmıştı. Ayrı olarak astımı ve gluten intoleransı da kaybolmuştu. Bana kendini yine doğmuş gibi hissettiğini söylüyordu.

Aşağıdaki yazıyı The Telegraph gazetesinde bulduk. Sıcağı sıcağına sizin karşınıza getiriyoruz:

3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni lökosit oluşumunu tetikleyerek vücudun bağışıklık sistemini tamamı ile yeniliyor. Çığır açan bir araştırmaya göre 3 günlük oruç yaşlılarda dahi vücudun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek vücudun dinçleşmesini sağlıyor. Perhiz uzmanları tarafından oruç perhizleri sıkı bir şekilde tenkit edilse de, araştırmaya göre vücudu aç bırakmak kök hücreleri tetikleyerek yeni lökosit üretilmesine sebep oluyor. Güney Kaliforniya üniversitesindeki bilim insanları bu belirtinin bağışıklık sistemi zarar görmüş hastalarda söz gelimi kemoterapi gören kanser hastalarında çığır açabileceğini belirttiler. Ayriyeten bağışıklık sistemleri yaşlılık hasebiyle zayıflamış,ve kolay hastalıklara karşı dahi dirençsiz kalmış yaşlılarda da bu oruç yararlı oluyor. Açlık vücuttaki kök hücrelerindeki bir düğmeyi aktif hale getirerek vücudun bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini gerçekleştiriyor. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Biyolojik Bilimler Profesörü Walter Longo’ya göre oruç kök hücrelere ‘AKTİF OL’ buyruğu vererek onların bağışıklık sistemini yenilemesine kapı aralıyor. Ve işin güzel tarafı vücut bu bağışıklık sistemini yenilemek için gereksiz ve hasarlı parçaları yok ederek bunlardan ele geçirdiği malzemeyle yeni sistemi oluşturuyor.Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold. Sneezing into TissueKemoterapi yada yaşlanma nedeniyle aşırı şekilde hasar görmüş bir sistemle başlasanız bile oruç döngüleri kelimenin tam manasıyla yeni bir bağışıklık sistemi oluşturulmasına kapı aralıyor. Uzun müddetli açlık, glikoz ve yağ depolarını kullanmak için vücudu zorlar fakat bu arada beyaz kan hücrelerinin de ehemmiyetli bir bölümünü yokeder. Beyaz kan hücrelerindeki bu azalma kök hücre bazlı rejenerasyonu tetikler ve bu da yeni bağışıklık sistemi hücrelerinin değişimini gerçekleştirir. Yapılan testlerde insanlardan altı ayı aşan müddetlerde 2 ile 4 gün arasında oruç tutmaları istendi. Uzun müddetli oruç esnasında yaşlanma ve kanser rizikonunu ve ur büyümesini artıran bir hormon olan enzim PKA da azalmış bulundu. Doktor Longo’ya göre, uzun müddetli açlık müddetince vücut hücreleri azalan enerjiyi savunmaya çalıştıkları için öncelikli olarak hasarlı ve çok randımanlı olmayan bağışıklık hücrelerini yok etti.

Hem insan hem hayvanlarda ölçümlerimize göre akyuvar sayısı kayda değer miktarda azaldı. Hemen peşinden kişi tekrar yemeye başlayınca tüm akyuvarlar tekrar yerine geldi. Biz acaba nereden ortaya çıktı, nereden üredi bu akyuvarlar diye merak ettik. Kök hücrelerinin aktifleşip bunları ürettiğini sonradan bulduk diye konuştu. 72 saat tutulan oruç aynı vakitte kemoterapi gören kanser hastalarına da yararlı oldu.Araştırmanın yazarlarından olan USC Norris Kanser merkezi asistan profesör Tanya Dorff’a göre Kemoterapi hayat kurtarmasına karşın vücudun bağışıklık sistemini ehemmiyetli miktarda çökertir. Bu araştırmanın neticelerine göre uzun müddetli açlık kemoterapinin zarar veren tesirlerini büyük miktarda azaltıyor. Daha fazla muayenehane test yapılmalı. Ve böyle bir perhiz netlikle doktor gözetiminde yapılmalı.

Profosör Longo ayriyeten belirtti ki, daha fazla muayenehane deneyler yapmaktalar ve yalnızca bağışıklık sistemi değil diğer uzuv ve sistemlerin de pozitif olarak etkilendiği bulunabilir. Ama burada belirtmekte yarar var ki bir takım İngiliz bilim insanları bu belirtilere şüpheyle yaklaştılar. Londra üniversite hastanesi profesörlerinden Doktor Graham Rook’a göre böyle bir şey kesinlikle olanaksız.

UCL’de yine oluşturma ilaçları Profösörü Chris Mason’a göre: Çok enteresan sonuçlar bulunmuş. Bu araştırmaya göre 72 saatlik bir açlık esnasında vücudun lökosit ve diğer bağışıklık hücresi sayısı hatırı sayılır miktarda azalıyor, hemen peşinden tekrar yemek yenildiğinde bu sefer hücre sayısı eskisinden de yüksek miktarda geri geliyor. Potansiyel olarak yararlı olabilir, zira 72 saat çok uzun bir müddet değil, kanser hastalarını geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verdirecek kadar bir müddet değil. Bence en doğru devam yolu bir şekilde ilaçlarla beraber oruç tutturmak hastalara. Ayrı olarak oruç ile ilgili net olarak emin olduğumu söyleyemem insanlar düzenli yemek yiyerek savaşıyorlar hep hastalıklarıyla.

Doktor Longo’ya göre oruç zarar vermiyor, tam tersine belirtilere göre yarar sağlıyor. Kanser hastalarından onlarca e-mail aldım. Onkolojistleri gözetiminde oruç tutuyorlar ve çoğunda ilerleyiş pozitif istikamette. Yalnızca az sayıda yan tesir görüldü bayılma ve karaciğer işaretleyici testlerinde kötü netice belirledi. Bunun dışında rastgele bir yan tesire rastlanmadı.

Kaynak:  SuPerileri