Antakya’yı Sonbaharda Keşfedin

Renklerin bin bir tonunu bir arada görebileceğiniz bir mevsim olan sonbaharda bir başka güzeldir Antakya. Tarih, dokusu, mimari özellikleri, yemek kültürü ve doğası gibi özelliklerinin yanında daha onlarca özelliği ile öne çıkmaktadır.

Antakya iline ulaşım nasıl olmaktadır?

Antakya iline gitmek için ülkemizdeki tüm havaalanlarında İskenderun havaalanı varışlı seferler düzenli olarak yapılmaktadır. Kenti gezmek için İskenderun Havalanı’ndan araç kiralamak iyi bir çözüm olabilir. Antakya iline komşu olan İskenderun Antakya’ya bir saat mesafede bulunmaktadır. Antakya’yı sonbaharda tüm güzelliklerini keşfe çıkmak için öncelikli olarak İskenderun havaalanı oradan kara yolu ile Antakya iline geçebilirsiniz. Yine farklı bir seçenek ise karayolu ile ulaşım imkânı olmasıdır. Çeşitli turlar vasıtası ile tüm Türkiye’den ulaşım mümkündür. Ayrıca deniz yolu ile de belirli illerden ulaşım yapılabilmektedir.

Antakya ili ve öne çıkan özellikleri nelerdir?

Öncelikli olarak tertemiz doğası sizi karşılayacak ve eşsiz güzellikteki meyve bahçelerinde birçok çeşitli meyvenin tadına bakma imkânı bulacaksınız. Sonbaharda Antakya adeta bir renk cümbüşüne dönüşmektedir. Renklerin oluşturduğu armoni adeta insanı büyülemektedir. Akdeniz bölgesi iklimi hakim olan yörede verimli toprakları sayesinde bir çok alternatif tarım ürünü çeşitliliğini görebilirsiniz. Her türlü sebze ve meyvenin çeşidini buradaki verimli topraklarda bizzat sonbaharda hasadına şahit olabilirsiniz. Antakya tarım kenti olup bu özelliği ile ülkemizde öne çıkmaktadır. Ayrıca konumu itibari ile ticaret önemli derecede bu ilde gelişme göstermiştir.

Antakya ilinde sonbaharda gezilecek yerler nerelerdir?

Antakya ili yılın her mevsimi birçok gezi severi kendine çekmektedir. Birçok alanda gezilecek yerleri olan Antakya sonbaharda bir başka güzel konuma bürünmektedir. Muazzam görünümleri ile Antakya da öne çıkan gezilecek yerler şu şekilde olmaktadır. Açana höyüğü, Sarı Selim Camii, Antakya Arkeoloji Müzesi, Vakıflı Köyü, Habibi Naccar Camii, Eski Antakya Bölgesi, St Pierre Kilisesi, Harbiye Şelalesi, Hıdırbey Musa Ağacı, Büyük Antakya Parkı, Uzun Çarşısı, Bakras Kalesi bunlardan bazılarıdır. Ayrıca Titustüneli, Defne Koruluğu, St Simon Manastırı, Hz. Hıdır Türbesi, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi, İron Gate, Koz Castle gibi birçok alan sonbaharda ziyaret edilip görülmesi gereken ender yerlerdendir.

Sonuç olarak Antakya

Antakya birçok özelliği bir arada barındıran il olması nedeni ile buraları sonbaharda keşfetmek için ortalama olarak bir haftalık bir zaman ayırmanız sizin daha çok güzelliği görmenize yarayacaktır. Ekonomik şehir olan Antakya’yı mutlaka gezmeniz tavsiye edilmektedir. Bütün bu yolculuğu arabayla yapmaktansa da, bir yere kadar uçakla gelip bir yerden sonra araç kiralama firmalarına başvurmak iyi bir çözüm olabilir.