Apple Firması Telefonlara İzinsiz Erişim Sağlıyormuş

Apple firması kullanıcılarına haber vermeden telefonlarını kontrol ettiği ve izinsiz dosyaları temizlediği ortaya çıktı.

Apple’a açılan yeni bir davada firmanın kullanıcı telefonlarına izinsiz erişerek müzik dosyalarını sildiği ortaya çıktı. Firmanın bunu Amazon gibi rakiplerden satın alınan ve Apple marka cihazlarda kullanılan müzik arşivlerini temizlemek için yaptığı açıklandı. Apple’ı ters köşeye yatıran sorun ise Amazon’!dan alınan şarkıların yasal kaynaklı, lisanslı ve para karşılığında alınmış olması.

Apple’ın yaptığı müdahale ise gayet basit. İşletim sistemi cihazda yabancı bir müzik dosyası fark ettiğinde kullanıcıya bir hata mesajı göstererek fabrika ayarlarına dönmeye mecbur bırakıyor.  Fabrika ayarlarına dönen kullanıcı ise yabancı kaynaklı müziklerin silindiğini fark etmiyor  ve bu konuda işlem sonrası herhangi bir uyarıda görünmüyor.

Mahkemede yer alan Apple firmasının yazılım uzmanı Augistin Farrugia hali hazırda bu olayı doğrulamış durumda.  Yaptığı savunma sırasında amaçlarının olası korsan yüklemelere karşı önlem almak olduğunu söyleyen Augistin, insanların “kafalarını karıştırmamak için” bir bilgi verilmediğini söyledi.