Batman v Superman: Adaletin Şafağı – Film Eleştirisi

Merakla beklenen Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi uzun süredir merakla beklediğimiz filmlerden biriydi. Dc ve Warner Bros ortaklığı sonucu doğacak olan sinematik evreninin belki de en önemli yapı taşlarından biri olan film bize göre Adalet Birliği serisine yol hazırlamış. Bu konuda her ne kadar daha fazla detay vermek istiyor olsamda spoiler vermemek adına bu değerli bilgiyi sinema salonunda edinmeniz adına bu konuyu şimdilik burada bekliyorum.

En başta uzun süredir internet kullanıcılarının elinde yerden yer vurulan Batman v Superman: Adaletin Şafağı filminin hiç de kötü olduğunu düşünmüyorum. Bizleri tamamen harika bir DC evrenine hazırlamayı görev edinmiş bir Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi izleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bir uyarı da Batman üzerinden vermek istiyorum The Dark Knight hastası ve Nolan’ın ellerinde hayat bulan Christian Bale Batman’ini görmeyi düşünen arkadaşlar var ise beklemesinler zira bu Batman biraz daha yaşlı, aksi ve sinirli. Bir kere kafanızdan Batman silah kullanmaz düşüncesini silin zira kullanır! -oupps spoiler oldu galiba burası biraz….

Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi hakkında en çok konuşulan konu ise senaryosu idi. Hangi konu yüzünden karşı karşıya geldiği bilinmeyen ikili filmde bizleri ters köşeye yatırıyor diyebiliriz. Özellikle Lex Luthor’un aktif işlevi filmi daha da ilgi çekici hale getiriyor diyebiliriz. Aslında bu konuda anlatılacak çok şey var fakat olabildiğince spoilersız bir eleştiri yazısını sizlere sunmak istiyoruz.

Konunun işleyişi aksiyon filmi görmeyi bekleyenler için biraz durağan olabilir zira tekrarlamak isteriz film her ne kadar bir çok aksiyon sahnesi ile bizi doyursada bize göre DC evreninin kapılarını bize açmaya hazırlayan bir senaryoya sahip. Batman ve Superman’ın duygusal yönlerine de hakim olduğumuz filmde ikilinin aslında birbirlerine amaçları doğrultusunda ne kadar benzediğini fark ediyoruz.

Ses konusunda gerçekten iyi bir ekibe sahip olan Batman v Superman: Adaletin Şafağı filmi kulaklarınıza bayram ettirecek diyebiliriz. Gerek aksiyon sahnelerindeki sesler, gerekse soundtrackler olsun film bu konuda beklentimizin hayli üzerinde idi.

Batman v Superman Filminin Soundtracklerinin Hepsi İnternette!

CGI konusunda ise 1-2 sahne dışında çok mutluyduk diyebiliriz. Gerçekten harika özel efektlere sahip olan filmde bize göre tek sorun Batwing’di. Batman’ın uçan aracı olan bu harika yapıp filmde adete bir oyuncak gibi düşünülmüş ve tasarlanmış, biz beğenmedik belki bir beğenen çıkar!

Henry Cavill‘in Superman rolü için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle haklısınız zira bu filmde onun yerine herhangi bir oyuncu düşünemiyoruz. Kesinlikle Superman rolü için doğduğunu düşündüğümüz usta aktör filmin her sahnesinde kendini ön plana çıkartmayı başarmış.

Ben Affleck her ne kadar rolünün hakkını versede biz kendisine Batman olarak ısınamadık. Bu konuda umarız filmi izleyen arkadaşlar bize yorum olarak geri dönüş yaparlar çünkü onların da fikirlerini gerçekten çok merak ediyoruz. Acaba bu durum en başından beri Ben Affleck’e olan mesafemizden mi kaynaklanıyor? yoksa gerçekten eksik bir şeyler var mı?

Wonder Women karakterine ise pek sıcak bakamadık. Filme, hikaye gereği zorla sıkıştırılmış ve olmasa da olur havasında olmuş. Yine de hatırlatalım bu Adalet Birliği serisine hazırlık filmi ve karakterin bir yerden başlaması lazım 🙂

Konuyu spoiler vermeden basit ve yüzeysel olarak toparlamamız gerekirse Batman v Superman kesinlikle sinemada iken gidilmesi gereken filmlerden biri! Gerek ses gerekse görüntü olarak dilerseniz en iyi ev sinema sistemine sahip olun o harika tatmini alamayacaksınız. eğer süper kahramanlardan pek hoşlanmıyorsanız da sorun değil zira filmde Gotham’ın koruyucusu Batman’in insanı yönü ile filme bağlanacaksınız.  Böyle kült olacak bir filmi kaçırmanızı önermemekle beraber bir daha bu tarz bir sinematik evrene başlangıç filmini vizyonda kolay kolay bulamayacağınızı düşünüyoruz. Ne yapın ne edin, bu filme gidin diyoruz değerli yorumlarınızı ve fikirlerinizi bugünden itibaren bekliyoruz!