Bugünün Geleceğe Yetiştiği Yıl: 2015

2015’i son yolculuğuna uğurlamamıza sayılı saatler kala İnternet üzerinden yayın yapan neredeyse tüm yayın kanalları, son bir yılı değerlendiren ve aslında ne kadar talihsiz bir yıl geçirdiğimizi gözler önüne seren makalelerini yayınladılar. Özellikle yalnızca kendi ülkemizi ele aldığımız zaman aslında çoğunun haklı olduğuna kanaat getirmek çok da zor değil. Terör saldırıları, sivil katliamlar, Suriye sorunu, şehit haberleri, doğu-batı arasındaki uçurumun daha da açılması, medya sansürleri, doların yükselmesi, diğer ülkelerle yaşadığımız gerilimler, vs., vs. …

Olaylara daha optimistik yaklaşan bir insan olarak, bu sorunların bir kez daha alınması gereken bir yazı yazmayı gerek bulmuyorum. Bunu yapanlar zaten var ve işlerinde oldukça da başarılılar. Ben olaya biraz global açıdan yaklaşarak aslında insan ırkının kişisel aydınlanma ve geleceği bugünle birleştirme adına ne kadar önemli adımlar attığına dikkat çekeceğim. Çünkü tüm olumsuzluklarına rağmen 2015 yılında, bugünler için olmasa da gelecek için yeni umutların yeşermesine neden olan hadiseler de yaşandı.

Yazımı biraz daha somutlaştırıp bu umut ışığını gördüğüm ilk örnekten bahsedeyim; Mars. Kendi dünyası küçük olan ve daha fazlasının hayalini kurmayanlar için Mars aslında çok uzak ve gereksiz bir ilgi alanı gibi görülebilir. Lakin insan ırkının gerçek anlamda sınırlarını zorlayabilmesi ve daha da önemlisi bir gün artık doyum noktasına gelecek Dünya’dan uzaklaşmak için en mantıklı seçeneklerden biridir Mars. Kızıl gezegen yıllardır orada duruyor ve üzerinde çalışmalar yapılıyordu ancak ben ilk defa 2015 yılı içerisinde gerçekten oranın gidilebilir ve üzerinde yaşam kurulabilir yer olduğunu hissetmeye başladım. Elbette Amerikan medyasının böyle düşünmemde önemli bir etkisi var ancak bu gerçeği bir kenara bırakarak yapılan bilimsel çalışmaların ne boyutlara geldiğine de bakmak lazım. Sıvı su bulunması ve atmosferinin neden yok olduğunun ortaya çıkması gibi NASA’nın açıkladığı bilimsel verilerin yanı sıra gerçekten bir gün orada yaşayabilmemizi sağlayacak teknolojilerin temelleri atıldı. Hiç şüphesiz ki bu konuda en çok teşekkür etmemiz gereken insanlardan birinin Elon Musk olduğunu düşünüyorum. SpaceX ile bu alanda yaptığı gözü pek yatırımlarla, yalnızca yeni teknolojiler geliştirmekle kalmadı aynı zamanda benim gibi geleceği burada gören insanlar için yeni bir ışık yaktı.

Vermek istediğim bir diğer somut örnek ise kuantum bilgisayarlar. Günümüz bilgisayarlarından tam 100 milyon kat daha hızlı çalışabilen bir yapıya sahip kuantum bilgisayarlar, gerçek anlamda ışık hızında işlem yapabilme gücüne sahipler. Özellikle NASA ve Google’ın 2015 yılı içerisinde bu alanda epey umut vaat edici çalışmaları oldu. İş yalnızca Google’la da kalmıyor. IBM ve Microsoft gibi diğer teknoloji devleri de, teknolojik gelişim açısından bir devrim yaratacak ve belki de yarın öbür gün herkesin evinde birer tane bulunması sağlayacak bu alanda önemli yatırımlar yapıyorlar.

Mars ve kuantum bilgisayarlar, anlatmak istediğim konu için yalnızca birer örnekten ibaret. Bu yıl içerisinde elektrikli otomobiller, yeni geliştirilen yenilenebilir enerji metotları, sanal gerçeklik sistemleri ve çok daha fazlasında ne kadar ileri gidilebildiğine şahit olduk. Daha birçok bilimsel çalışma alanında önemli yollar kat edildi ve bunların hepsi ileriye yönelik büyük kilometre taşları için önemli bir ön adım durumunda.

Bu çalışmaların ve buluşların hepsinin yabancı ülkelerde yaşanıyor oluşu ve ülkemizin bu konuda bırakın geriden gelmeyi, yarışmaya dahil bile olmaması, elbette moral bozucu bir gerçek. Lakin Türkiye’de çoğunluk sayıda olmasa da bu gelişmeleri takip eden, katkıda bulunmaya çalışan, geleceği bugünde arayan bir kesim de var. Her ne sebep olursa olsun, bu kesim her zaman var oldu, olmaya da devam edecek. Ve bu bilinci yaşayan insanlar, kendi ülkelerinde olmasa da global boyutta ilerlemenin kadar ileri boyutlara geldiğinin farkındalar.

Hatta maalesef uğraşmakta olduğumuz gerici zihniyetten bir kişi saçma bir beyanda bulunduğu zaman, söylemek üzere yeni bir motto ortaya çıktı: “yıl olmuş 2015 hala nelerle uğraşıyoruz?” Bahsetmek istediğim olay aslında tam olarak bu cümlenin altında yatıyor. 2015 yılı içerisinde geleceğin artık bugünde olduğunu resmen anlamaya başladık.