Doğru bilinen yanlışlar

Yıllardır kulaktan kulağa dolaşan bir sürü mit var. Bunların kaçı doğru, kaçı yalan? İşte size derlediğimiz bazı “doğru bilinen yanlışlar”:

.
Sezen Aksu’nun “Sultan Süleyman” şarkısında adı geçen kişi Kanuni Sultan Süleyman değil kuşlarla konuştuğu rivayet edilen Hz. Süleyman’dır.
Çanakkale Türküsü orijinalinde Çanakkale’den değil, Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit vermiş illerden biri olan Kastamonu’dan çıkmıştır.
Kanarya Adaları’nın latince ismi Canariae Insulae olup, “Köpek Adaları” demektir.

Çin Seddi’nin uzaydan göründüğü falan yoktur. Çin Seddi görünecek olsa bütün otoyolların da görünmesi gerekirdi.
Cam katı değil viskoz, yani ne katı, ne sıvı bir maddedir. Gözünüzün göremeyeceği kadar yavaş bir hızla akmaktadır.
Mevsimleri yaratan Dünya ile Güneş arasında değişen mesafe değil, Dünya’nın açı değiştirmesidir. Kuzey Yarımküre’de yaz, Dünya Güneş’ten en uzak konumundayken gerçekleşmektedir.
Boğalar kırmızıya tepki vermezler çünkü dikromatiktirler (çift renk görürler). Matadorlara saldırma sebepleri kendilerine kötü davranılmasıdır.
Yıllardır söylenen mitin aksine köpekbalıklarının kanser olmadıklarına dair bir bulgu yoktur. Büyük beyaz köpekbalıklarında tümörlere rastlanmıştır.
Yarasalar kör değildir, hepsi gayet iyi görebilir ama yön bulmak için sonik dalgaları kullanırlar. Bazı yarasalarda sonik dalga özelliği olmadığı için gece görüşüne sahiptirler.
Çakal roadrunnerın iki katından daha hızlı koşar. Çizgi film karakteri olan Coyote’nin Road Runner’a yetişememe sendromu tamamen geyik bazlıdır (Roadrunner saatte 32 km, çakal 69 km hızla koşabilir).
Uyurgezerleri uyandırmakla alakalı uyandırılınca şoka girecekleri veya sağa sola saldıracakları asılsızdır. Anlık şaşkınlığa uğrayabilirler ama uyandırılmaları kendi ve çevre güvenlikleri için çok daha iyidir.
Antibiyotikler soğuk algınlığı ve gribe karşı etkisizdir. Bu hastalıklar virüs kökenlidir, antibiyotikler bakterilere karşı işe yarar. Aynı zamanda bir insan antibiyotiklere direnç kazanmaz, bakteriler kazanır. Dolayısıyla Amerika’da bilinçsiz antibiyotik kullanan bir adam yüzünden Rusya’da hayatında antibiyotik kullanmamış bir adamda dirençli bakteriler oluşabilir. Evrim böyle bir şey.
İnsanların beyinlerinin yüzde onunu kullanabildikleri doğru değildir. Aynı anda beyinde sadece çok az nöron ateşlendiği doğrudur ancak çalışmayan nöronların da farklı işlevleri vardır. Beyniniz tam kapasite çalışmaktadır ancak sadece belirli bir bölümü uğraştığınız işe kendini vermekte, diğer yüzdeler farklı şeylerle uğraşmaktadır. Beyin sadece düşünmeye değil vücutta olan biteni herşeyi regüle etmeye yarayan bir organ olduğu için bu da son derece normaldir.