Dünyanın En Pahalı Şirtketi Artık Apple Değil!

Google’ı da bünyesinde barındıran firma dünyanın en pahalı şirketi ünvanını Apple’ın elinden aldı.

Geçtiğimiz gün BBC tarafından açıklanan son çeyrek raporlarına göre dünyanın en pahalı şirketi artık Alphabet. Geçtiğimiz yıl kurulan Alphabet Google dahil bütün uzantılarını tek çatı altında toplamıştı hızlı bir ivmelenme yakalanmıştı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 4-9 milyar dolar kar elde eden Alphabet toplam değerini 568 milyar dolara çıkarttı ve böylelikte Apple firmasını geride bıraktı. Apple’ın şu an ki firma değerinin ise 535 milyar dolar olduğunu hatırlatmak fayda var.

Peki Alphabet bu sıçramayı nasıl gerçekleştirdi? YouTube ve Android gibi iki devasa platformu elinde barındıran Alphabet aynı zamanda deneytsel projeleri ile de yatırımcılardan büyük ilgi görüyor.  BBC’nin açıkladığı son çeyrek raporları, dünyanın en değerli şirketinin artık Alphabet olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz yıl büyük bir yapılanmaya gidilerek Alphabet kurulmuş ve Google da çalışmalarını bu şirketin bünyesi altında sürdürmeye başlamıştı.

alphabet-dunyanin-en-degerli-sirketi-unvanini-apple-in-elinden-aldi-705x290

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 4,9 milyar dolar kar elde ettiğini duyuran Alphabet, toplam değerini 568 milyar dolara yükselterek en değerli şirketler sıralamasında Apple’ı geride bırakmayı başardı. Apple’ın şu anki değeri ise 535 milyar dolar. Google’ın kurucusu Larry Page, tüm operasyonların yönetiminin tek elden ve kolay bir şekilde yapılmasının sağlanması amacıyla Alphabet’in kurulduğunu açıklamıştı.

En değerli şirketler sıralaması, yıllardır teknoloji şirketleri arasında yer değiştirip duruyor. Yıllar öncesine gittiğimizde IBM, en değerli şirketler sıralamasında zirvede yer alıyordu. Bu unvanı daha sonra Microsoft, 2010 yılında ise Apple ele geçirmişti.