Eleştiri: “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı” Filmi Hayal Kırıklığı Dolu

Aylardır merakla beklediğimiz Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmini bu sabah ne yazık ki ön gösterim ile izleme fırsatı bulduk.

Evet cümleye ne yazık ki diyerek başladım çünkü bu bir film değil. Gerek senaryosu, gerek karakterlerin hikayelerindeki tutumu gerekse hikayenin bitiş şekli hiç bir şekilde hiç kimseyi tatmin etmeyecek.

Baştan sonra filmi sizlere spoiler vermeden ele almak istiyorum. Öncelikle 2 film boyunca korkutan titrediğimiz Smaug’un ömrü zaten bildiğiniz üzere çok uzun değil. Ondan sonrası ise tamamen şişirme. Açıkçası bu 3 film 2 film haline getirilebilirmiş. İlk filmden yarım saat, 2. filmden yarım saat sonra filmin ise bir saatini keserseniz size 2 filmlik harika bir seri sunabilir.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmi fragmanlarda ne gördüyseniz o. Arada bizi elbette heyecanlandıran yada gülümseten sahneler vardı fakat yeterli miydi? -Hayır. Spoiler vermeden böyle bir filmi eleştirmek zor da olsa sözlerime olay örgüsü ile devam etmek isterim. Filmde görmeyi beklediğimiz büyük dövüş sahnesi var ya hani  Thorin Meşekalkan ile Azog’un karşılaştıkları, işte o sahneyi lütfen gözünüzde büyütmeyin. Filmin son yarım saatinde ise patır patır sayıları azalan cüce yoldaşların ise bu kadar dayanması bile beni şaşırtmıştı açıkçası.

Kitabını da okumuş biri olarak zaten filmi eleştirmiyorum. Kitap ile filmi karşılaştırmak yada bir tutmaya çalışmak akıllı bir sinema seyircisinin yapacağı iş değil.

Kabaca bir toplamamız gerekirse, bol miktarda anlamsız savaş sahnesi içeren, sadece fragmanlarda gördüklerinizden ibaret olan, şişirme bir Hobbit filmi ile karşı karşıya gelmeye hazır olun. Hayallerinizi yıktıysam özür dilerim, iyi seyirler.

Hobbit Filminde Galadriel’in Gandalf’ı Kurtarma Sahnesi Yayınlandı!