NASHVILLE (Dec. 15, 2015) – Infiniti’s new compact, lightweight 3.0-liter V6 twin-turbo engine is the most advanced V6 engine that the brand has ever offered, striking an ideal balance between drivability, efficiency, and performance. The 3.0-liter V6 twin-turbo is an all-new engine from the new and exclusive VR-series powertrain family, born out of the brand’s longstanding heritage of V6 powertrain production. The new engine has been engineered to empower the driver and offer increased power and torque and higher levels of efficiency than any comparable predecessors from the company.

En güçlü V6 motorun üretimi başladı

Infiniti’nin Q60 Coupe ve Q50 modellerinde kullanılacak VR30 kodlu yeni V6 motorun üretimi Japonya’da başladı.

405 PS’lik VR30 motor, Infiniti’nin bugüne kadar sunduğu en güçlü V6 motor unvanını kazandı.

  • Infiniti’nin bugüne dek sunduğu en güçlü V6 motor
  • “VR30” özellikli motorlar, sadece Infiniti markasında, 2016 model Q50 “Spor Sedan” ve yepyeni Q60 “Spor Coupé” modellerinde kullanılacak.
  • Japonya’daki ileri teknoloji motor üretim tesisi Iwaki’de, en üst düzey kalitede üretiliyor.

Kompakt yapısı ve hafifliğiyle dikkat çeken yepyeni, “VR30” kodlu 3.0-litre V6 çift turbo beslemeli motorun üretimi, Japonya’daki ileri teknolojiye sahip motor üretim tesisi olan Iwaki’de başladı. İki farklı araçta ve güç seviyesinde üretilecek olan bu motor yalnızca Infiniti araçlarda kullanılacak.

Yeni V6 motor, Infiniti’nin bugüne kadar sunduğu en hafif, en güçlü, en çevreci ve yakıt verimliliği en yüksek V6 motoru olarak dikkat çekiyor. Bu yeni motor, sürüş keyfinin, verimliliğin ve performansın ideal bir birleşimini sunuyor. Geliştirilmiş yakıt verimliliğinin yanı sıra, kendi boyutlarındaki bir motor için optimize bir güç ve tork sağlayacak şekilde tasarlandı.

3.0-litre V6 çift turbo motor, 304 PS ya da 405 PS olmak üzere iki farklı performans seviyesine sahip. Infiniti, Avrupa’da sadece 405 PS’lik en güçlü motoru, tutkunları ile buluşturacak. Bu yeni motor, uzun yıllardır Iwaki tesislerinde üretilen “VR” kodlu V6 mirasının yeni üyesi. 6 silindirli VR30, Infiniti’nin uzun yıllar boyunca elde ettiği teknolojik deneyimlerden ve detaylı mühendislik çalışmaları sonucunda üretildi. 1995’ten 2008’e kadar toplam 14 yıl boyunca “Ward’ın En İyi 10 Motoru” sıralamasında yer alan V6’lar ile tescillendi.

1457687623_Infiniti_Q60_01

194.8 kg ağırlığındaki VR30, yerini aldığı motordan 14.1 kg daha hafif iken turbo ve intercooler gibi özellikler dahil edildiğinde sistemin toplam ağırlığı 220.6 kg ölçülüyor. Selefinden yüzde 19 (0.7 lt) daha düşük bir silindir hacmine sahip olan VR30, yeni direkt-enjeksiyon sisteminin (DIG) de desteği ile yüzde 6.7 daha düşük yakıt tüketimi sunuyor.

VR30, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa prömiyeri gerçekleştirilen yeni Q60 Coupe’de de kullanılacak. Performans için tasarlanan ve yeni V6 motorunun ileri teknolojisinden faydalanan Q60, Spor Coupé kategorisinde iddialı bir role sahip olacak.