En tehlikeli 10 uyuşturucu madde

Dünya üzerinde bulunan en tehlikeli 10 uyuşturucu hangisi ?

Sizler için dünyada en çok kullanılan ve bunun doğrultusunda en çok zararı olan 10 uyuşturucu maddeyi bir araya topladık. Listemizde neden speedball yada dmt gibi uyuşturucular olmadığını merak edenler içinse bu galeride sadece uyuşturucu ham maddelerini  (speedball eroin, kokain ve mofin karışımı olduğu için yok) sıraladık. İşte dünya üzerindeki en tehlikeli 10 uyuşturucu madde;

Kenevir kadar yararlı bir bitki neden yasak?

10-) Alprazolam: Kaygı-endişe giderici (anksiyolitik) olarak ve panik bozukluklarında kullanılan benzodiazepin türevidir. Myasthenia gravis, akut dar açılı glokomda kontrendikedir. Gebe ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Yan etki olarak koordinasyon bozukluğu ve halüsinasyonlar görülebilir. Xanax® ismi Pfizer firmasının ticari markasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nde Yeşil reçete ile satılması zorunludur.

Alprazolam.svg

 

 

9-) Esrar:  Kenevir bitkisinin Cannabis Sativa/Cannabis Indica türlerinin çiçeklerinden ve tohum yataklarından elde edilen, vücutta kullanıldığında sarhoşluk ve keyif veren bitki parçalarının ve uyuşturucunun halk arasındaki adıdır.

Marijuana

 

 

 


8 -) Tütün:
Yaprakları sigara yapımında kullanılan bir yıllık otsu bitki türlerine verilen ad.

tütün

 

 

 

7-) Oksikodon: Oxycodone çok güçlü bir ağrı kesici olup genellikle ameliyat sonrası için verilir. Kırmızı reçete ile satılır.

796px-Oxycodone_skeletal-300x226

 

 

 

6-) Fensiklidin (PCP): Fensiklidin (Kimyasal uzun ismi 1-(1-phenylcyclohexyl)piperidine), genellikle PCP olarak kısaltılır ve halk arasında melek tozu olarak bilinir. Önceleri genel anestezik olarak kullanılırken sonraları halüsinojenik ve nörotoksik etkileri nedeniyle kullanımından vazgeçilmiştir.

pcp-770x477

 

 

 

5-) Alkol: Alkol, karbon atomuna doğrudan bir -OH grubunun bağlı olduğu organik bileşiklere verilen genel ad. Genel formulü CnH2n+1OH olan mono alkoller, alkollerin önemli bir sınıfıdır. Bunlardan etanol (C2H5OH), alkollü içeceklerde bulunan türüdür. Genellikle alkol kelimesi ile etanol kastedilir ki yeni fermente olmuş birada etanol oranı %3 – %5 arasında iken şarapta %12 – %15 arasındadır.

Alkoun-Nedir-Zararları-Nelerdir

 

 

 

4-) Kokain: Koka bitkisinin yapraklarından elde edilen kristalize tropan bir alkaloiddir. Kelime “coca”ya “-in” eki getirilmesiyle türetilmiştir. Bu madde merkezi sinir sistemi üzerine uyuşturucu, uyarıcı ve iştahın bastırılması gibi etkiler yapar.

kokain

 

 

 

 

3-) Krokodil: Halk arasında insan eti yiyen uyuşturucu olarak da bilinen bu Rus yapımı uyuşturucu madde bağımlılarının derilerinde çürüme ve ağır cilt hastalıklarını beraberinde getirir.

krokodil-russian-flesh-eating-drug

 

 

2-) Methamphetamine: Metamfetamin (kristal meth); uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir maddedir. Birçok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyla bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakın psikoaktif bir maddedir.

metam
1-) Eroin: Eroin yani diasetilmorfin (diamorfin) yarı-sentetik bir afyon alkaloidi türevi.

eroin

 

 

 

 

 

Not: Uyuşturucu maddeler yasal olmayan zararlı maddelerdir. Lütfen kullanmayın, değer mi bir vefasız uğruna? 


1 (2)