Fight Club’ta Tyler Durden ve Marla Aynı Karaktermiydi?

Şüphesiz ki Fight Club modern sinema tarihinde yeni bir akım yaratan mihenk taşlarından biri. Chuck Palahniuk’a ait bir roman olan Fight Club’ı filmleştiren kişi de David Fincher olunca ortaya içi aforizmalar , sırlar ve düğümler ile dolu bir yapıt çıkmış .

Tüm dünyadan hayranlarının fark ederek paylaştığı bazı teorileri sizler için derledik ve ortaya belkide ” aaa hiç farketmemiştim ” hatta ” OHA !! ”diyeceğiniz detayları paylaşmak istedik .

-Marla ve Jack’in kıyafetleri arasındaki bağlantı
Tyler’ın aslında Jack’in yarattığı bir hayal ürünü olduğunu filmin en sonunda net bir şekilde anlıyoruz ama Fincher neredeyse filmin en başından sonuna kadar Tyler’ı önce bizim yakalamamız için yapmadığını bırakmamış , en iyi örneklerden biriside Marla ile neredeyse aynı kıyafetleri giyiyor olması , hatta bu kare de simetrik olarak bile eşit.

-Marla ve Tyler’ın yansımaları yok
Tyler’ın Marla’yı kurtardığı bu sahne de koridar da bulunan ayna da herhangi bir yansıma göremiyoruz

-Marla’nın elindeki erkek jean’leri
Marla’nın giyim zevki her ne kadar tartışmaya açık olsa da filmin başından sonuna kadar gayet dişi bir imaj sergilediğini biliyoruz,peki bu durumda çamaşırhane de temizlemeye çalıştığı jean’ler de nesi ?

-Marla ve Testis Kanserliler Toplantısı
Bir kadının testis kanseri hastalarının rehabilite edildiği grupta olması veya oraya rahatca girebilmesi başı başına kafa karıştırıcı bir konu , Tyler ; Jack’in özgüven problemini gideren bir karakter ise Marla Jack’in cinsiyet algısından kopartacak karakteri olabilir mi ?

-Dildo
Bir önceki madde’de Jack’in cinsiyet algısından kurtulmak istediğine dair fikrimizi belirtmiştik , Jack’in seyahati esnasında bavulunda bulunan dildo’da kafa karıştırıcı.

-Mastürbasyon
Film’de Tyler’ın Jack’e bir çok kez ” git kendini becer ” dediğini ve otobüs sahnesinde ” vücut geliştirmek mastürbasyondur ” dediğini hatırlıyoruz . Peki Tyler ve Marla sevişirken Jack’in ” Kendini Geliştirmek ” diyerek defalarca sayıkladığını da hatırlıyormusunuz ?

Bob Tanrının kendisi mi ?
Anlatıcı Bob ile karşılaşınca şu cümleleri kuruyor ” çoğu batılı din tanrının kadın olduğuna inanmaz ” ve ” çoğu batılı din , erkek tanrıların memesi olduğuna inanmaz ” Bob filmde gördüğümüz en iri adamdı ve geçirdiği rahatsızlıktan dolayı artık Hermafrodit idi , TV’lerde izlediğimiz kas geliştirme programlarının mucidi olduğunu söyleyen Bob’un TV’deki görüntüsüne hiç dikkat ettiniz mi ?