Günde bir saat pedallayın ve elektrik faturasından kurtulun

Manoj Bhargava Free Electric isimli harika bir projeyi hayata geçirdi.

Proje aslında temel kurallara dayanıyor. Siz 1 saatlik bisiklet sürüşü gerçekleştiriyorsunuz ve sonucunda açığa çıkartan elektik aküde depolanıp 24 saat boyunca ortalama bir evin temel elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor. 5 Hour Energy isimli bir enerji içeceği firmasının sahibi olan Manoj Bhargava bu işe girme sebebi olarak dünyanın en büyük problemlerinden birinin enerji olduğunu düşünüyorum ve bu sistemle her eve temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar elektrik enerjisi sağlamak istiyoruz dedi.

Bisikleti kullanmak ise oldukça basit. Pedallar dönmeye başladığı anda çark harekete geçiyor ve çarka bağlı jeneratör elektrik enerjisi açığa çıkartırken bir akü ise bu enerjiyi alıp depoluyor. Dünya nüfusunun neredeyse 4’te birinin evinde elektrik olmadığını düşünürseniz bu proje bir çok insan için büyük bir adım olabilir. Bhargava, “Her şeyin enerjiye ihtiyacı vardır. Enerji, büyük bir dengeleyicidir” diyor.

bisiklet-free-electric_1447399989

National Geographic’in haberine göre, Frontiers Market’in CEO’su Ajaita Shah bu yeni gelişmeyi, “Kırsal bölgelerdeki haneler için büyük bir fırsat” diyerek nitelendiriyor. Bhargava ve ekibinin hedeflediği plan, Hindistan’a önümüzdeki yıl içerisinde 10 bin adet bu bisikletten dağıtmak. Büyük bir servete sahip Bhargava, tüm mal varlığının yüzde 90’ını hayır işlerine ve araştırma departmanlarına yatırmış durumda.