Hindistan polisi tecavüzcüleri tatbikat sırasında öldürdü

Hindistan polisinin Haydarabad şehrinde geçtiğimiz hafta bir veterin kadına tecavüz edip daha sonra yakarak öldürmekle suçlanan dört erkeği olayın tatbikatı esnasında silahla vurarak öldürdü.

Karakolda gözaltında tutulan tecavüz ve cinayet zanlıları, Cuma sabahın erken saatlerinde cinayeti nasıl işlediklerini göstermeleri için polis tarafından olay yerine tatbikata götürülmüştü. BBC’ye konuşan emniyet yetkilileri, tecavüz zanlılarının olay yerinde polislerin silahlarını alıp kaçmaya çalıştıkları, polisin bunun üzerine ateş açtığını söyledi. Olayda iki polisin de yaralandığı polis görevlileri tarafından basın mensuplarına açıklandı.

Tecavüze uğrayıp sonra öldürülen 27 yaşında olan kadının yakılmış cesedinin geçtiğimiz hafta Perşembe günü bulunması, Hindistan genelinde, polisi de hedef alan hiddetli protesto gösterilerine sebep olmuştu.

Bu sabah zanlıların vurulmasından sonra BBC’ye konuşan öldürülen kadının annesi, “Adalet yerini buldu. Kızımın ruhu şimdi huzur buldu. Adalet umudum yoktu. Hiç bir kadın benim kızımın başına gelenlerle karşılaşmamalı” diye konuştu.

Polislerin zanlıları vurarak öldürdüğü haberi üzerine havai fişeklerle kutlamalara girişen binlerce kişi “Yaşasın polis” diye slogan attı, şekerler dağıttı. Haber Hindistan’daki sosyal medya kullanıcıları arasında sevinçle karşılandı.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Amnesty International’ın (Beynelmilel Bağışlama Örgütü’nün) da aralarında bulunduğu insan hakları örgütleri ise olayın bir “yargısız infaz” olup olmadığının araştırılması için tahkikat açılmasını istiyorlar.

Bağışlama Örgütü Hindistan Masası Başkanı Avinash Kumar “Yargısız infazlarla tecavüzler engellenemez” dedi.

Zanlıların polis tatbikatı sırasında öldürülmesi ile ilgili Hindistan’dan da tenkit geliyor.

Hindistan’da polis örgütünde yapılan reformların mimarı emekli polis Prakash Sing, “Bu olay yaşanmayabilirdi. Zanlılar olay yerine götürülürken daha fazla güvenlik tedbiri alınmalıydı” dedi ve ilave etti:

“Elleri kelepçelenmeli, çevreleri sarılmalı ve üzerleri aranmalıydı. Polis dikkatsiz davranırsa bu tip şeyler yaşanabilir.”

NE OLMUŞTU?

Öldürülen genç baytar Çarşamba günü mahalli saatle 18.00’de doktora gitmek üzere motosikletiyle haneden çıktı.

Daha sonra ailesini telefon eden kadın, lastiğinin patladığını, bir kamyon sürücüsünün kendisine yardım etmeyi öneri ettiğini, karayolu gişesi yakınlarında beklediğini söyledi.

Yakınlarının bu konuşmadan sonra kadınla iletişime geçme teşebbüsleri bir netice vermedi.

Kadının cesedi Perşembe sabahı bir sütçü tarafından bir üstgeçidin altında, yakılmış olarak bulundu.

Polis yetkilileri, veterinerin öldürülmeden önce toplu tecavüze uğradığını izah etmişti.