Hobbit “Beklenmedik Yolculuk” Kitap ve Film Arasındaki Farklar

Hobbit filmi ve kitabı arasındaki büyük farklar bir çok okuyucuyu sinemada hayal kırıklığına uğratmıştı.

Gandalf gibi bir büyücünün bütün film boyunca kılıç kullanmasından tutunda, filmde en çok beklenen sahnelerin yer almaması gibi bir çok sorun sinemada serinin okuyucularını üzmüştü. Peki neydi bu kadar kitap ile film arasındaki farklar. Tek bir haberde bunları sığdıramayacağımız için önce Hobbit sonrada LOTR serisini tek tek kitap kitap haberleştireceğiz, umarız beğenirsiniz.

Film: Yüzüklerin Efendisi’nde olduğu gibi bu film de bir giriş kısmıyla başlıyor. Bilbo; Arkentaşı’nı bulmalarından sonra cücelerin evleri olan Erebor dağından Smaug isimli ejderha tarafından nasıl kovulduklarını anlatıyor.

Kitap: Bu olaylar Bilbo’nun evindeki “beklenmeyen parti” sırasında, Gandalf ve Thorin tarafından anlatılıyor.

BilboDwarves
Film: Bilbo’nun “uzun zamandır beklenen parti” gününde geçen yaklaşık on dakikalık ikinci bir giriş. Bilbo, thorin ve arkadaşlarıyla yaşadığı maceralara dalmışken Frodo mektupları almaya gider, Bilbo’ya partiyi ve Gandalf’ı karşılama konularını hatırlatır.

Kitap: Yüzüklerin Efendisi’nin geçtiği zaman diliminde yaşanan hiçbir olay Hobbit kitabında yer almamıştır.

frodo-letters

 

Film: Gandalf, Bilbo’nun çocukken maceraperest ve cesur olduğunu hatırlar, ama Bilbo’yu asık suratlı ve geri kafalı bir hâlde bulduğunda hayal kırıklığına uğrar.

Kitap: Gandalf Bilbo ile Çıkınçıkmazı’ndaki ilk karşılaşmalarında Bilbo’yu annesi yüzünden aradığını söyler. Bellodanna Took maceraperest biriydi, Bilbo’nun Took tarafı Thorin ve arkadaşlarıyla macera yaşayıncaya kadar ortaya çıkma fırsatı bulamamıştı.
bilbo_baggins_gandalf_hobbit_scene_E1

Film: Dwalin ilk gelendir, onu Balin, Fili ve Kili izler, ve sonrasında Gandalf cücelerin geri kalanıyla birlikte gelir, bir tek akşamın ilerleyen saatlerinde gelicek olan Thorin gelmemiştir. Cüceler birbirleri ile selamlaşırken birbirlerini uzun zamandır görmediklerini söyler.

Book: Dwalin’den sonra; Bali, Fili ve Kili gelir, onların peşi sıra Dori, Nori, Ori, Oin ve Gloin’den oluşan grup gelir; ve son olarak Bofur, Bombur, Thorin ve Gandalf da onlara katılır.
dwarfs-name

 

Film: Bilbo’nun kapısına gelen cüceler başlıksız, sakalları normal, insan renklerinde ve kıyafetleri koyu veya mat renklerde.

Kitap: Cüceler Çıkınçıkmazına geldiklerinde şu şekilde tasvir edilmişlerdir: Dwalin mavi sakallı ve koyu yeşil bir başlığı var. Balin beyaz sakallı ve kırmızı bir başlığı var. Kili ve Fili’nin ikisinde de sarı sakal ve mavi başlık var. Dori , Nori , Ori, Oin ve Gloin’de iki mor başlık, bir gri başlık, bir kahverengi ve bir beyaz başlık var. Bifur, Bofur ve Bombur’un iki sarı başlığı ve soluk yeşil bir başlığı var. Thorin’in ise uzun gümüş püskülü olan gökyüzü mavisi bir başlığı var.

dwarfs-door

 

Film: Thorin ve cüceler Bilbo’ya hırsızlık servisi için uzunca bir kontrat veriyorlar.

Kitap: Thorin ve grubu Bilbo’ya kendi not kağıtlarından birine yazılmış, iki paragraflık, örtünün üzerindeki saatin altına bırakılmış bir not bırakıyor.

THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY

 

Film: Bilbo, Thorin ve grubuna katılmaya koştururken sırtında bir çanta var.

Kitap: Bilbo yanına bir mendil bile almadan yola çıkıyor.
bilbo-baggins

 

Film: Bilbo; Thorin ve grubuyla yola çıkmalarından önce Subaşı’ndaki Yeşil Ejderha Hanı’nda buluşuyor.

Kitap: Bilbo, Thorin ve grubuna Hobbiton köyünden çıkarlarken yetişiyor.
bilbo-dwarfs-on-a-horse

 

Film: Hobbiton’dan ayrılırlarken Bilbo, cücelerin Gandalf ile Bilbo’nun onlara katılıp katılmayacağı üzerine iddiaya girdiklerini öğrenir.

Book: Böyle bir bölüm yok.
the-hobbit-movie-48-fps

 

Film: Yağmura karşı sığındıkları bir sırada Gandalf, Thorin ile tartışır ve ayrılır.

Kitap: Yağmurda ilerledikleri bir sırada Gandalf fark edilmeden ayrılıyor.

Hobbit_Thorin_Gandalf

Film: Yemeklerini hazırlarken trollerden bir tanesi hapşırır ve sümüğü tencereye düşer. Bir diğeri lezzet için sincap dışkısı katmayı önerir.

Kitap: Troller birbirleri ile kaba saba konuşurlar ancak dışkı veya sümükden bahsetmiyorlar.

 trolls-dwarfs

 

Film: Troller; Bilbo’yu William’ın kesesini çalmaya çalışırken William’ın dönüp onu yakalamasıyla fark ederler.

Kitap: William; Bilbo kesesini aniden tutunca “Kimsin be?!” diye bağırır.
Martin-freeman-bilbo-baggins-hobbit-with-trolls

Film: Troller cüceleri yakalayıp çubukta kızartırken Bilbo Gandalf’ın yaklaştığını görür. Bilbo cüce pişirme tarifiyle trollerin dikkatini dağıtır. Sonra Gandalf büyük bir taşın üzerinde belirir ve asasını yere vurur ve trolleri taşa çeviren güneş ışığını peydahlar. Gandalf Bilbo’yu zaman kazandığı için över.

Kitap: Gandalf trollerin seslerini taklit ederek onların tartışmasını ve zamanı unutmalarını sağlar, böylece troller güneşin doğduğunu fark etmez ve taşa dönüşürler.

 

Film: Gandalf trollerin mağarasını araştırırken bir kısa kılıç bulur. Bilbo’ya verir ama hobbit almakda gönülsüzdür. Sonra Gandalf ona “Gerçek cesaret bir canı ne zaman alacağını bilmek değildir… ne zaman bağışlayacağını bilmektir.” Der.

Kitap: Bilbo kılıcı deri bir kılıfın içinde kendisi bulur ve alır.
bilbo-swords

 

Film: Rhosgobel’deki sahnelerde Kahverengi Radagast belirir, evi Mirkwood sınırlarındadır.

Kitap: Hobbit’in 7. bölümünde Gandalf “Mirkwood’un güney sınırlarında yaşayan sevgili kuzenim Radagast”diye bahseder, ve Yüzüklerin Efendisi’nde Elrond’un konseyinde “Radagast bir zamanlar Rhosgobel’de dolaşıyordu” diyor.

Radagast

 

Film: Gandalf, Radagast’ın Ölüm Büyücüsü hikayesini anlatmasıyla ilk kez bu düşmanı duymuş oluyor.

Kitap: Gandalf daha önce Ölüm Büyücüsünün zindanında bulunmuştu. Oradayken ona Erebor’un haritasını ve anahtarını veren Thorin’in babası Thain’i buluyor.

radagast-610x354

Film: Radagast, Sebastian diye isimlendirdiği hasta bir kirpiyle ilgilenir.

Kitap: Kitapta öyle bir canlı yok.

radagast hedgehog

Film: Radagast’ın Mirkwood’u ele geçiren karanlığı araştırması onu Ölüm Büyücüsü ile karşılaştığı Dol Guldor’a götürür. Gördüğü karakter için bir Hollywood muhabiri İnce adam(Slender Man) benzetmesi yapmıştır. Radagast orklar ve warglar tarafından kovalanır.

Kitap: Gandalf’ın Ölüm Büyücüsünden defalarca bahsetmesine rağmen Hobbit’te bir hiçbir karekterin karşılaşmasından bahsedilmiyor ve görünüşü tasvir edilmiyor. (Yüzüklerin Efendisi’nde Ölüm Büyücüsü karakterinin Sauron olduğu açıklanıyor, Tolkien’in betimlemelerine ve illüstrasyonlarına göre siyah yanık tenli olan bir dev.)

gandalf-dol-guldur

 

Films: Dinlendikleri bir sırada Balin Bilbo’ya Thorin ve diğer cücelerin, Smaug’un onları Erebor’dan kovalamasının ardından, Moria’yı ele geçirme denemelerini anlatıyor. Geçmişi anlatan bir dizi sahnede Thorin Moria orklarının şefi olan, büyük albino bir ork olan Azog ile dövüşür ve kolunu keser. Azog intikam istiyor ve böylece filmin ilerleyen dakikaları içerisinde karşımıza sıkça çıkan ve güçlü bir düşman hâline geliyor. Onun thorin ve grubunu takip etmesi filmin aksiyon sahnelerini oluşturuyor.

Kitap: Azog, Azanulbizar Savaşı’nda ölüyor. Azog’un oğlu Bolg Hobbit kitabında ortaya çıkıyor ama Beş Ordular Savaşı’nın sonunda, hikayenin sonuç kısmında.

azog43

 

 

Film: Fimbul Azog’un usta avcılarından. Emrinde dev kurt yaratıklarının eğerinden kurbanlarının izlerini süren bir warg binicileri sürüsü var. Fimbul Thorin ve grubunun kokusunu alıyor ve onları Yalnız Dağ’a varmadan yakalıyor.

Kitap: Fimbul diye bir karakter yok, Thorin ve grubunu kovalayan bir warg binicileri sürüsü de yok.

Fimbul-on-Weathertop2

Film: Thorin ve gruptaki diğer cüceleri çeşit çeşit silahları var: baltalar, çekiçler, kılıçlar ve yaylar.

Kitap: Birkaç bıçak dışında cücelerin taşıdıkları silahlar; Thorin’in troll hazinesinden aldığı Orcrist(ork biçen) isimli kılıcı ve hikâyenin ilerleyen kısımlarında Beorn’un verdiği yaylardır.

the-hobbit-thorin-still

 

Film: Thorin ve grubu Rivendell’e vardıklarında, Thorin’i takip eden orkların büyük bir kısmını katleden biniciler tarafından çembere alınırlar.

Kitap: Rivendell’e girdiklerinde Thorin ve grubunu şarkı söyleyen ve gülüşen elfler tarafından karşılanırlar.
elvenriders2

 

Film: Rivendell’in şifalı yeşilliklerinin olduğu bir yemeğe oturduklarında cücelerden biri durumu yadırgayarak “Kızartma yok mu?” diye sorar.

Kitap: Kitapta öyle bir konuşma yer almamaktadır.

 

 

Film: Rivendell sahnelerinde tekrardan Cate Blanchett’in canlandırdığı Galadriel karakteri görünür. Saruman tarafından çağırılmış olduğundan, thorin ve grubu geldiğinde orada bulunmaktadır.

Kitap: Galadriel Hobbit’de yer almamaktadır. Tolkien’in hiçbir eserinde Galadriel’in Rivendell’e yolculuk edip etmediği açıkça belirtilmemesine rağmen ara sıra uğradığını düşünmek çok da mantıklı değil, çünkü kendisi Elrond’un eşi Celebrian’ın annesi ve Beyaz Konsey’in üyesi.

 

 

Film: Bir kez daha Cristhopher Lee’nin canlandırdığı Saruman Rivendell sahnelerinde görünür. Thorin ve grubu geldiğinde zaten ordadır.

Book: Saruman Hobbit’te yer almamaktadır. Tolkien’in diğer eserlerinde Rivendell’e yolculuk edip etmediği açıkça belirtilmese de bir Beyaz Konsey üyesi olarak bunu yaptığını düşünmek mantıklı değil.