İnsanda Artık Kullanılmayan 10 Körelmiş Organ/Yapı

İnsan doğası gereği yüzyıllar boyunca bedenen gelişmiş ve bu gelişme sırasında bazı organları işlevselliğini yitirmiştir.

Eskiden daha zorlu hayat koşullarında yaşayan insanoğlu yıllar içerisinde teknolojinin de yardımıyla hayatlarını kolaylaştırmış bu süreçte o koşullara uygun gelişen organlar ise işlevselliğini yitirmiştir. Bakalım hangi organlar aslında şu an işe yaramıyor,

1-) Üçüncü göz kapağı

İnsanlarda artık kullanılmayan bir üçüncü göz kapağı kalıntısı bulunur. Oldukça küçük olan bu göz kapağı bazı toplumlarda ise belirgindir.

2-) Apandis

apandistnerde

 

Apandis’in gerçekten ne iş yaradığı bilinmemektedir.Bazı kuramlar olsa da apandis Darwin’in ön gördüğü şekilde, bir zamanlar bol miktarda yaprak ihtiva eden gıdalarımızdaki selülozun işlenmesine yardımcı olmak olduğu görüşündedir.

3-) Kuyruk Sokumu

kuyruk-sokumu

 

Kuyruk sokumu kemiği eski zamanlarda mevcut olan insan kuyruğunun kalıntısıdır. Zamanla bir kuyruğa olan ihtiyacımız kalmadığından kemik de zaman içerisinde giderek körelmiştir . Şu anda çeşitli kaslar için destek yapısı oluşturmakta ve insanların yaslanma, eğilme gibi işlevlerini desteklemektedir.

4-) Darvin Noktası

darvin-noktasi

 

Darwinin noktası memelilerin büyük kısmında yer almaktadır. Hayvanlar büyük ijtimalle bu noktayı seslere odaklanmak için kullanmaktadır ancak insanlarda artık herhangi bir fonksiyonu bulunmamaktadır. İnsanlığın %11 lik bir kısmında bu kalıntı görülür fakat muhtemelen insanların çok daha fazlası bu kulak yumrusunu üreten, ancak belirgin olmasını her zaman sağlamayan geni taşımaktadır.

5-) 20 yaş dişi

2yasdisi

İlk insanlar birçok bitki türüyle besleniyordu ve gün boyunca ihtiyaç duydukları tüm gıdaları almak için yeterli miktarda bitkiyi, yeterince hızlı şekilde yemeye ihtiyaç duyuyorlardı. Bu sebeple, daha geniş bir ağzı daha üretken kılmak için ilave bir takım azı dişimiz mevcuttu.

6-) Plantis Kası

plantis-kası

 

Plantaris kası hayvanlar tarafından, nesneleri ayakları ile tutmak ve kontrol etmek için kullanılır (maymunlar ayaklarını elleri kadar iyi bir şekilde kullanabilir). Bu kas insanlarda da aynı şekilde mevcuttur ancak o kadar az gelişmiştir ki, vücudun diğer bölümlerinden herhangi birinin yeniden oluşturulmasında dokuya ihtiyaç olduğunda, doktorlar tarafından yerinden alınarak kullanılırlar. Bu kas insan vücudu için öylesine önemsizdir ki, insanların %9u bu kasa sahip olmadan doğarlar.

7-) Ekstra Kulak Kasları

Auricularis muscles

Harici kulak kasları olarak da bilinen ekstra kulak kasları (Auriculares muscles) hayvanlar tarafından işitme duyularını özel seslere odaklamak üzere kulaklarını döndürmek ve kontrol etmek (kafalarından bağımsız olarak) için kullanılır. İnsanlar bir zamanlar aynı sebeplerle kullanmış olduklarından, bu kaslara halen sahiptir ancak bu kaslar öylesine zayıflamıştır ki tek yapabileceğimiz kulaklarımızı birazcık kımıldatmak olacaktır. Bu kasların kedilerdeki kullanımı çok belirgindir (kediler kulaklarını neredeyse tamamen geriye döndürebilirler).

😎 Hurda Dna

hurda-dna

Geçmişimizden gelen kalıntıların bir çoğu fiziki veya görülür olmakla birlikte, bu durum hepsi için geçerli değildir. İnsanın genetik modelinde, bir zamanlar C vitaminini işlemeye yarayan enzimlerin üretilmesinde kullanılan yapılar (L-gulonolactone oxidase) mevcuttur. Diğer hayvanların çoğu bu fonksiyonel DNAya sahiptir fakat geçmişimize ait bir dönemde, bir mutasyon bu geni etkisizleştirmiş ve genin kalıntılarını hurda DNA olarak arkasında bırakmıştır.

9-) Jacobsen Organı

Jacobsen Organı

jacobson organı hayvan anatomisinin enteresan bir parçasıdır ve cinsel geçmişimiz hakkında bize birçok şey anlatır. Bu organ burunda bulunmaktadır ve pheromones adı verilen, cinsel istek, tehlike işareti veya yiyecek izlerine ilişkin bilgileri tetikleyen kimyasalları tespit eden özel bir koklama organıdır. Bazı hayvanların sex için karşı cinsleri takip etmesini ve potansiyel tehlikeleri bilmesini sağlayan organdır. İnsanlar Jacobsen organı ile doğarlar fakat bu organın kabiliyetleri gelişimimizin erken dönemlerinde, işe yaramayan bir hale gelmiştir.

10) Tüylerin Ürpermesi (Cutis Anserina)

tuy-urperme

 

İnsanlar üşüdüklerinde, korktuklarında, kızdıklarında veya utandıklarında tüyleri ürperir. Birçok canlı türünün de aynı sebeplerle tüyleri ürperir. Mesela, kedi veya köpek tüylerinin dikilmesi, kirpi dikenlerinin ortaya çıkması bu sebeptendir. Üşüme durumunda, dikilen tüyler havayı deri ve tüyler arasında sıkıştırır ve böylelikle yalıtım ve sıcaklık sağlar. Korkma durumunda, hayvanın daha iri görünmesini, düşmanın korkup kaçmasını sağlar.