İnsanların Yeniden Başlat Tuşu Varmış

İnsanların vücutlarında yer alan bir basınç noktasının bedeninizi yenilemenize yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Babasının tavsiyesine uyarak Zu San Li her gün bu noktaya masaj yapmış ve yüzlerce imparatorun doğumuna ve ölümüne tanık olacak kadar yaşamış. Bu noktaya masaj yapmak, Uzak Doğu’nun binlerce senedir uygulanan en daha önceki rehabilitasyon metodlarından biridir. İnsan vücudunda bir sene aylarını ve günlerini hatırladan 365 nokta ve 12 büyük boylam vardır.

Spesifik noktalara parmak baskısıyla uygulanan akupresur metodu belirli uzuvlarla irtibatlı boylamların ve kanalların öğretilerine dayanır. Çin tıbbında vücut bir enerji sistemi olarak görülür ve masaj uzuvların fonksiyonel aktivitelerini ve enerji akışlarını etkileyebilir.

İnsanların İnsanların da bilgisayar gibi ‘yine başlat’ tuşu varmış! 

Zu San Li noktasını aktive etmek yenilenme ve iyileşme tesiri yaratabilir, yaşlanmayı önleyebilir. Çin’de bu nokta “uzun ömür noktası” olarak bilinirken, Japonya’da “yüz hastalığın noktası” olarak adlandırılır.

Zu San Li Noktasını Nasıl Bulacaksınız?

Vücudumuzda Zu San Li noktası diz kapağının biraz altındadır. Bu noktayı doğru belirleyebilmek için elinizi parmaklarınız aşağıya gelecek şekilde aynı dizinizin üstüne yerleştirin. Avuç içiniz dizinizi kaplasın.

Sözgelimi sağ eliniz sağ dizinizin üstünde olsun. Zu San Li küçük tırnağınız ile yüzük parmağınızın tırnağı arasındaki noktadır. Şayet bu şekilde doğru noktayı bulamıyorsanız yere oturup dizlerinizi kendinize çekin. Ayaklarınız hala yerde olsun. Dizinizin altında daha yüksek bir alan fark edeceksiniz, parmağınızı onun üzerine koyup hafifçe bastırın. İşte bu nokta Zu San Li noktasıdır.

Japonlar Neden Bu Bölgeye “Yüz Hastalığın Noktası” derler?

Zu San Li noktası bedenimizin alt yarısındaki uzuvların çalışmasını kontrol eder. Adrenal bezleri, böbrekler, cinsel uzuvlar, sindirim kanalının uygun bir şekilde çalışmasından mesul bölümlerin içinden geçen omuriliğin işlevlerini yönetir. Zu San Li noktasına masaj yaparak insan sıhhatinin savunucusu rolünü üstlenen en kuvvetli salgı bezleri olan adrenal bezlerinizin (böbrek üstü bezleri) aktivitesini artırmış olacaksınız.

smdjs

Bu bezler kandaki hidrokortizon, adrenalin ve diğer ehemmiyetli hormonları salgılarlar. “Uzun ömür noktası”na her gün düzenli masaj yaparsanız bedeninizdeki adrenal bezlerinin işlevlerini şu şekilde normalize etmiş olursunuz:

Kan basıncının dengelenmesi
İnsülin, glikoz düzeylerinin dengelenmesi
Vücuttaki inflamasyonun azaltılması
Bağışıklık sisteminin tertip etmesi

Zu San Li noktasına masaj yapmanın diğer yararları:

Sıhhatli sindirim sistemi
Bağırsak ve sindirim meselelerinin giderilmesi
Felç neticelerinin tedavisi
Özgüven kazanılması
Stres ve tansiyonun üstesinden gelinmesi
İçsel balans

Bu noktaya masaj yapmanın cinsel güçsüzlüğe, hıçkırığa, kabızlığa, gastrite ve idrar kaçırmaya da iyi geldiği düşünülüyor. Hem de bağışıklık sistemini güçlendiren bu masajın daha fit ve sıhhatli bir bedene sahip olmayı da sağladığına inanılıyor.
Zu San Li noktasına ne vakit masaj yapmalısınız?

Bu masaj sabah saatlerinde, öğle yemeğinden önce yapıldığında daha tesirlidir. Her diz için saat istikametinde dairesel hareketlerle (parmağınızı yavaşça bastırarak ve bastırdığınız noktada bir müddet kalarak) takriben 10 dakika kadar yapılmalıdır. Başlamadan önce sakin nefesler alıp vererek ve hislerinize konsantre olarak kendinizi sakinleştirin. Masajı oturur pozisyonda yapın.

İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların İnsanların da bilgisayar gibi ‘yine başlat’ tuşu varmış! smdjs

Olası olduğunca masaja konsantre olun ve şifa sürecinin başlamasına destur verin. Bu masajın ikazcı bir tesiri vardır.

Akşamları Zu San Li noktasına saat istikametinin tersine masaj yapanların haftada 400-500 gr kilo verdikleri de söyleniyor.

Siz yeniden de ikazcı tesirsizliğinden dolayı uykunuzu kaçırmaması için yatağa gitmeden önce bu masajı yapmamaya dikkat edin. Yeni Ay vakiti masajın tesirinin arttığı da akupresur uzmanlarının iddialarından biri.
Zu San Li noktasına masajı Yeni Ay’dan 8 gün önce her sabah yapmaya başlarsanız yaşlanma sürecini yavaşlatması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yukarıda saydığımız yararları sağlaması mevzubahis.
Öğle yemeğinden önce bu noktaya yapacağınız masaj belleğinizi, kardiyovasküler ve sindirim sisteminizi de güçlendirebilir.
Öğleden sonra ise stres, baş ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk için bu masajı yapabilirsiniz.

Not: Saat istikametini ayarlarken masaj yapan siz olduğunuz için kendi açınızdan olmasına dikkat ediniz.