İzmir’de ‘Sıkıyönetim’ Kararı Verildi!

İzmir’de ‘marjinal grupların eylem yapabileceği’ sebep gösterilerek İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne Valilik tarafından sürekli arama izni verildi.

Evrensel gazetesinden Metehan UD’un yayınladığı habere göre İzmir Valiliği’nin, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne sürekli olarak haftalık ‘özel arama izni’ verdiği ortaya çıktı.

Valiliğin aldığı karar hukukçulardan tepki gelirken Emniyet müdürlüğü 11 ilçede mahkeme emri olmadan üst arama yapmaya başladı. 15 Mart’ta yenilenen arama yönetmenliği Buca, Bornova, Bayraklı, Balçova, Gaziemir, Güzelbahçe, Çiğli, Karabağlar, Karşıyaka, Konak ve Narlıdere ilçelerini kapsıyor.

46707

Emniyet Müdürlüğüne arama izinleri için verilen yazıda  “Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen terör eylemleri nedeniyle ilimizde provokatif eylemler yapılacağı, eylemler sırasında bazı marjinal grupların şiddet eylemlerine tevessül edilebilecekleri, bu grupların üzerlerinde silah, kesici, delici, yaralayıcı, patlayıcı ve yanıcı maddelere bulunabileceği, güvenlik güçlerine taş, sopa, molotof, havai fişekler vb. ile saldırı girişiminde bulanabilecekleri, kamu kurum ve kuruluşlarına, kamuya ve özel şahsa ait araçlara zarar verebilecekleri değerlendirilmektedir” denildi.