Karar Veremeyince Barınaktaki Bütün Köpekleri Aldı

Köpek Masalları Kurtarma ve Barınak Merkezi’nin kurucusu Danielle Eden barınakta yer alan köpeklerin tamamını sahiplendi.

Danielle Eden hayatında gördüğü en kötü durumda olan barınağa ziyarete gittiğini fark etmiş ve her köpeğin ise ne yazık ki depresyonda olduğunu anlamış. Sebebi ise barınak 70 köpek için tasarlanmış olmasına rağmen 250 civarı köpek doldurulmuş. Köpeklerin çoğu yıllardır bu kafeslerde ve ekmek yiyebilmek için birbiri ile kavga eder duruma gelmiş. Danielle ise bu sefil durumu izlerken durumu kabullenememiş ve tüm barınağı sahiplenmeye karar vermiş. Sadece 60 günde ayda 90 köpeğin İsrail içinde daha iyi koşullara kavuşmasını ve yuvalandırılmasına olanak sağlamış kalan 25’i ise Kanada’da sahiplendirilmiş. Sonuç olarak barınakta yaşayan sadece 150 köpek kalmış ama bu sırada Danielle’in de çabaları ile barınak çalışanları kendine çeki düzen vermiş ve yeniden bir yapılanmaya gitmiş. Şimdilik kalan köpekler hâlâ oradalar ama durumları eskisine göre çok daha iyi ve veterinerlerin kontrolü altında.

anigif_optimized-12151-1456873625-5

Artık köpeklere ekmek yerine mama veriliyor 25’ten fazla köpek yuvalandı ve yemek için kavga etmek yok. Genel olarak dünya genelinde ise barınaklarda durum şu şekildedir;
– Barınaklardaki köpekler belediyeler tarafından seçilmeden görevlendirmiş belki de hayvanları hiç sevmeyen hatta iğrenen belediye işçileri tarafından şiddete maruz kalıyorlar.
– Soğuk havalarda önemsenmedikleri için donarak ölüyorlar.
– Barınakta doğan her 10 yavru köpekten en az 8’i ölür.
– Barınaklarda ölümcül bulaşıcı hastalıklar vardır.
– Barınaklardaki köpekler genelde açtırlar. Onlara gönderilen mama paraları çoğu zaman yolsuzluk yapılarak hiç edilir. Mama için verilen ödenekler yetkililerin cebine giderken hayvanlara sadece kuru ekmek layık görülür.
– Çoğu barınağın veterineri yoktur. Çoğu barınakta hayvanların sağlık durumlarına ancak belli bir noktaya kadar müdahale edilir. Belli bir noktadan sonra ‘imkansızlık’ devreye girer ve hayvanlar kaderine terk edilir. Aslında bu yapay bir kaderdir çünkü eğer insanlar onları barınaklara koymasa sokakta yada doğada daha iyi bir kader yaşayabilirlerdi.
– Bazı barınaklardaki psikopat görevliler köpeklerin arasına kedi atarak onların parçalanmasına neden olur.
– Bazı barınaklardaki görevliler o kadar bilgisizdir ki yaşlı köpekleri genç köpeklerin arasına atarak ölmelerine sebep verir.
– Köpekler yıllarca kafeslerde yaşatılırlar bu da onların özgürlük haklarına en büyük darbe olmakla birlikte faşist bir tutumdur. Köpekler de tüm hayvanlar gibi özgürlüklerine düşkün ve farkındadır.
– Eğer sokağınızdaki köpekten korkuyorsanız onu belediyeye şikayet etmek yada taş atmak yerine ona yiyecek vermeyi yada onları sevmeyi denerseniz insan dışı bir canlı ile iletişim kurmanın ve ahbap olmanın ne kadar farklı ve güzel bir deneyim olduğunu fark edebilirsiniz. Kendinizden zayıfı öldürmek kolaydır. Asıl güç onlarla iletişim kurabilmekte. Unutmayın onlar da bizle aynı sokakların sakinleri ve çare onlarla bir arada yaşamayı öğrenmek.