Kim bu Ultron? Tanıyalım, Öğrenelim

Avengers’ın yeni filminde karşımıza çıkan ve bütün ekibi bir güzel tokatlayacak olan “Ultron” karakteri kimdir, nedir?

Marvel yazarlarından Roy Thomas ve çizer John Buscema tarafından yaratılan Ultron karakteri ilk kez 1968 yılında karşımıza çıktı. Bu yıllardan itibaren defalarca kez Avengers ekibiyle savaşan ve her seferinde büyük hezimete uğrayan karakter yine her seferinde kendini güçlendirerek geri gelmiştir.

Peki Ulton’u Marvel evreninde kim yarattı?

Avengers üyelerinden biri olan Doktor Henry Pym ki siz onu “Antman” yada “Yellow Jacket” olarak da tanırsınız Ultron’u kendi beyin dalgalarını kullanarak yapay zeka sahibi yapmıştır.

Henry Pym’in zaman içerisinde de Ant-Man’den Yellow Hacket’e dönüşmesini sağlayan beyin dalgaları ve düşünceleri de aynen Ulton’da gerçekleşmiş ve onu kötü bir karaktere dönüştürmüştür.

Güçleri neler?

Ultron’un Henyr Pym’in zekasını alması onu süper zeki bir suçlu haline getirmiştir. Captain Amerika’dan daha güçlü bir çok kahramandan daha hızlı olan Ultron Avengers için her defasında büyük bir tehlike olmayı başarmıştır.

Avuç içlerinde Iron Man edasıyla yerleştirilmiş enerji ışınları bulunur ve hedefine yüksek hasar verebilir. Aynı zamanda hipnoz ve zihin kontrolü yetenekleri de vardır ki bu onun en tehlikeli yönlerinden biridir. Unutmadan ekleyelim Ultron’un bütün bedeni adamantiumdan yapılmıştır ve gövdesi uzun vadede kendi kendi tamir edebilir.

Ultron aynı zamanda Avengers ekibinin güçlü üyelerinden biri olan Vision’ın da yaratıcısıdır. Avengers’ı yok etmesi için yaratılan Vision daha sonra Avengers’a katılmıştır.

marvel-vision-cover

 

İlerleyen zamanda dünyayı ele geçiren Ultron kendi hükümdarlığını ilan eder. Bu durumu engellemek isteyen Wolverine ve Fantastik Dörtlü’nün üyelerinden Görünmez Kadın Susan geçmişe gider ve Henry Pym’i Ultron’u yaratmadan öldürürler. Olay her ne kadar başarılı olsada Marvel Evrenin de ve tabiki Avengers’ta büyük işler ypamış olan Henry Pym’in ölümü evreni daha büyük sorunlara itekler.

Avengers Filminde Ultron

Filmin yöentmenlik koltuğunda oturan Joss Whedon, Ultron’un yaratıcısı Henry Pym’e filmin senaryosunda yer vermek istemediğinden, Tony Stark tarafından yaratılacağını açıklamış buda Marvel hayranları tarafından büyük üzüntü ile karşılanmıştır.