Korona Virüsünden Korunma Rehberi

Dünya geçtiğimiz 3 aydır korona virüsünü konuşuyor ve hatta yaşıyor. Ortaya çıktığı günden beri ülkeleri sert önlemler almaya iten virüsle aslında ilk defa tanışmadık, ilk kez 1960 yılında raporlanan bu virüs günümüzde “2019-nCoV” olarak adlandırıldı.

Korona Virüsü nedir? 

İlk kez 1960’lı yıllarda karşılaştığımız, şu an ise ‘2019-nCoV’ olarak isimlendirilen virüs, korona virüs ya da corona virüsü adıyla dünya gündeminde yer aldı. Çin’de Wuhan bölgesinde ortaya çıkan virüs, hafif, orta ve ağır olmak üzere bünyelere göre farklı süreçlerde ortaya çıkabiliyor.  2002 yılında ortaya çıkan SARS ve 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptan olduğu açıklanan virüs, ortaya çıktığında soğuk algınlığının gösterdiği belirtilere benzer seyir gösteriyor. Virüsün belirtileri arasında solunum güçlükleri, ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler de yer alıyor. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyona, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme nede olabilecek komplikasyonlar da gösteriyor.

Korona virüsü hayvanlardan mı geçiyor? 

Korona virüsü zoonotiktir olarak adlandırılan yani hayvanlardan insanlara geçiş yapan virüslerdendir. Bu virüs insanlara bulaştığı zaman mutasyona uğrayarak ve insanlar arasında hızlıca yayılabilmektedir. Buna karşın bütün hayvan türlerine karşı tedbirli olmanız da gerekmemektedir.

Öksürüğüm varsa hastaneye gitmeli miyim?

Dünya Sağlık Örgütü, yakın zamanda korona virüsünden etkilenen bölgelere seyahat ettiyseniz “evinizde kalın ve grip olan insanlarla temastan uzak durun” diyor. Korona virüs için bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi yapmanız gereken birinci öncelik. O yüzden virüsden etkilenmeyen bölgelerde de, bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemlerin alınması doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.

Virüs Nerelerde görüldü?

Korona virüsü bugüne kada 27 ülkede görüldü. Virüs Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, İtalya , ABD, Singapur, Vietnam, Kuzey Kore, Almanya, Fransa, İtalya, İran ve Tayvan’da da görüldü.

Korona virüsünün belirtileri nelerdir?

Kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık bu hastalığın başlıca belirtileri arasındadır. Çok kolay bir biçimde grip ile karıştırılabilen bu hastalığın en büyü kfarkı ateş ve öksürüğün yüksek seyir göstermesidir.

Korona Virüsünde Yaşlılar risk altında mı?

Korona virüsü öncelikli olarak bağışıklık sistemi zayıf insanları hedef alıyor diyebiliriz. Astım, alerji rahatsızlıkları olanlarda, koah gibi sorunum sorunları yaşayanlarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalıkları olanlarda hastalık daha ağır bir biçimde seyrediyor. Bu virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin hastalığa yenik düşmelerinin asıl sebebi bu tür akciğer tabanlı rahatsızlıklara sahip olmaları. Bağışıklığı zayıf yaşlılar da bu yüzden risk altında olarak gösteriliyor. İnsanlara geçen korona virüsünün büyük çoğunluğu hafif bir soğuk algınlığıyla hatta fark edilmeden atlatılabiliyor. Güncel rakamlara göre dünyada coronavirüs bulaşan kişi sayısı 76 bin iken; 2 bin 500 kişi bu virüsten hayatını kaybetti.

Koronavirüs sirkeyle geçer mi?

Sanılanın aksine, koronavirüsün sirke sayesinde bulaşmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Dünya koronavirüsünü konuşuyor. Ortaya çıktığı günden beri insanlığı kaygılandıran virüsle aslında yeni tanışmadık, ilk kez 1960’larda görülmüştü. Günümüzde “2019-nCoV” olarak anılan, dünya çapında önlemlere neden olan koronavirüsü nedir, ne değildir, sizin için derledik. 

Koronavirüsü nedir? 

İlk kez 1960’lı yıllarda görülen, günümüzde ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da coronavirüsü adıyla bilinirlik kazandı. Çin’in Wuhan bölgesinde çıkan virüs, hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyrediyor.  2002 yılında ortaya çıkan SARS ve 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptan olan virüs, ortaya çıktığında soğuk algınlığına benzer bir tabloya neden oluyor. Enfeksiyon belirtileri arasında solunum güçlükleri, ateş, öksürük, nefes darlığı bulunuyor. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyona, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabiliyor.

Koronavirüsü hayvanlardan mı geçer? 

Koronavirüsü zoonotiktir, yani hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerden. Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilir. Buna karşın bütün hayvanlara karşı tedirgin olmanız da gerekmez. Virüsün bulaşması için mezbaha gibi ortamlarda bulunmak gerekiyor. Bunun dışında çiğ ya da iyi pişmemiş etleri de tüketmemek gerekiyor.

Öksürüğüm varsa doktora gitmeli miyim?

Dünya Sağlık Örgütü, yakın zamanda koronavirüsten etkilenen bölgelerden seyahat ettiyseniz “içeride kalın ve grip olan diğer insanlarla temastan kaçının” diyor. Koronavirüs için bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi birinci öncelik. O yüzden virüse maruz kalmayan bölgelerde de, bağışıklık sistemini güçlendirecek önlemlerin alınması tavsiye ediliyor. Doktorunuza danışarak bünyenizi güçlendirecek önlemleri içeren tavsiyelerini alabilirsiniz.

Nerelerde görüldü?

Koronavirüs şu zamana kadar Çin dahil toplam 27 ülkede görüldü. Virüs Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya, İran ve Tayvan’a da yayıldı.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.

Yaşlılar risk altında mı?

Koronavirüs öncelikli olarak bağışıklık sistemi zayıf olanları tehdit ediyor. Astım, alerji rahatsızlıkları olanlarda, koah gibi sorunum sorunları yaşayanlarda, kanser ya da bağışıklığı baskılayan hastalıkları olanlarda tablo daha ağır seyrediyor. Bu virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin etkilenmesinin nedeni bu tür rahatsızlıklara sahip olmaları. Bağışıklığı zayıf yaşlılar da risk altında. İnsanlara geçen koronavirüsün büyük çoğunluğu hafif bir soğuk algınlığıyla atlatılabiliyor. Güncel rakamlara göre dünyada coronavirüs bulaşan kişi sayısı 76 bin iken; 2 bin 300 kişi bu virüsten hayatını kaybetti. 9 yaş altında hayatını kaybeden olmadığı da bir diğer bilgi.

Sosyal ortamlarda bulunmamalı mıyız?

Koronavirüsü çıktıktan sonra Çin’de bomboş sokaklar dikkat çekti. Günlük hayatı etkileyen virüsten korunmak için gripten korunmak için alınan önlemler gibi önlemler almak gerekiyor. Birinci sırada el hijyeni var. Eller mutlaka temiz tutulmalı, kalabalık ortamlardan çıktıktan sonra eller ele ve yüze sürülmeden yıkanmalı. Hasta olunduğunda, hapşırıldığında ya da öksürüldüğünde ele hapşırmamak ve öksürmemek gerekmektedir. Hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık kağıt mendil tercih edilmelidir. Mendil bulunamıyorsa, kollardan biri ağız ve burun bölgesine götürülerek çıkacak damlacıkların havaya yayılması engellenebilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, kalabalık ve kapalı alanlarda çok sık bulunmamak hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerdendir. Kapı kollarına dokunulmamalı ve kapı kolları iyi dezenfekte edilmelidir.

Korona virüsü sirkeyle geçer mi?

Sanılanın aksine, koronavirüsün sirke sayesinde bulaşmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Korona virüsü kelle paça ile engellenebilir mi?

Her ne kadar kelle paça çorbasının bağışıklığı güçlendirildiği bilinese de Korona Virüsüne karşı kanıtlanmış bir koruyuculuğu yoktur.

*Haberin hazırlanmasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bilgilerinden faydalanıldı.