Koronavirüse Yakalanan Doktor Anlatıyor!

İstanbul’da Avrupa yakasında bir devlet hastanesinde çalışan doktorumuz koronavirüse yakalanma ve sonrasındaki iyileşme sürecini anlatıyor. “İlk gün değil yataktan çıkacak, elimi oynatacak halim yoktu. Nefes almakta zorlanıyor ve sürekli uyuyordum.

Milliyet’den Mert İnan’a açıklamalar yapan doktor 1 haftadır evde karantinada olduğunu eşi ve kızı ile görüşmeyi kestiğini ve sadece tuvalete çıkmak için odadan çıktığının altını çizdi. Hastanede genel cerrah olarak çalıştığını belirten doktor cumartesi nöbet sırasında kas ve eklemlerinde şiddetli ağrıların baş gösterdiğini ve sonrasında ateşinin 38,5 dereceye çıktığını söylüyor. İlk tedavi olarak ateş düşürü ve kan sulandırı ilaç aldığını belirten doktor ilk yaptığı test kitinin negatif çıktığını ve yüzden de evine gidip istirahate çekildiğini belirtiyor. Sonrasına gelin onun cümleleriyle devam edelim.

İlk gün öksürmüyordum. Bir doktor akradaşıma danıştığım zamansa bana akciğer tomografisi çektirmem gerektiğini söyledi. Çekilen tomografi sonucu negatif çıksa da belirtilerim devam ediyordu. Pazartesi günü PCR testi yaptırdım ve sonucunu beklemeye başladım. Enfeksiyon uzmanı bir arkadaşımın yazdığı ilaçlar neticesinde Çarşamba günü ateşim düştü. Perşembe günüyse koronavirüs test sonucum çıktı ve pozitif olduğunu öğrendim. Ben sonucu öğrenene kadar ateş ve kramplar bitmiş, sadece halsizlik kalmıştı.

İnsanların bu salgını ciddiye alması lazım. Acil servis görevlisi arkadaşlarım yatarak duruma daha iyi olanlar ise evlerinde tedaviye devam ediyorç Biz hekim olarak bu denli bulaşıcı bir salgınla ilk defa karşılaşıyoruz. Ben hastalığı 7 günde atlattım ve 1 yol boyunca bir bağışıklığa sahip oldum. Virüs mutasyona uğrayabilir, o zaman ne yapacağımı bilmiyorum.

Şu an eşim ve kızım tedbir amaçlı benimle birlikte evin başka bir odasında karantinadalar. Bir haftadır ben yaşantımı yatak odasında sürdürüyor, yemeğimi eşiğimin kağıya bıraktığı tepsi ile sağlıyorum. Odadan sadece tuvalet ihtiyacım için çıkıyorum ve evimi sürekli havalandırıyorum.

Amacım bir an önce iyileşerek işimin başına dönmek. Çalıştığım kurumda tüm alanlar Covid-19 hastaları ile dolmaya başladı.