Metal ve Punk müzik aslında sakinleştiriyormuş

Yeni bir araştırmaya göre metal ve punk, dinleyiciler üzerinde sakinleştirici tesir yapıyor.

Araştırma “ekstrem müzik insanları asabi olmasına yol açar” iddiasını çürüttü. Avustralya, Brisbane’de bulunan Queensland Üniversitesi Toplum Araştırmaları Bölümü’ne bağlı araştırmacıların yaptığı son çalışmanın neticelerine göre genel bir kanı olan “hardcore müzik dinlemek hardcore davranışlara yol açar” mantığını çöpe atılıyor.

Dr. Genevieve Dingle ve talebesi Leah Sharman’ın 18 ve 34 yaş farklılık gösteren 39 gönüllü denek üzerinde yaptıkları araştırmaya göre genel olarak “ekstrem müzik” (metal, punk, hardcore) dinleyen denekler 16 dakika süresince öfkelenmelerine neden olan ilişkileri, para ve iş gibi konulardan söz ettiler. Yeterince sinirlenmelerinin hemen peşinden deneklerden bazıları 10 dakika dinlendiler, bazıları ise kendi seçtikleri şarkıları dinlediler. Araştırmacılar, saldırgan müzik dinleyenlerin daha sakin olduklarını ve hiddetlerinin de hızla geçtiğini keşfetti.

Araştırmacılar deneyin sınırlı olduğunu kabul etmekle beraber daha da genişletilip ilerletilmesi gerektiğini söylediler.

Kaynak: Gaia Dergi