Mülteci Kılığında İzmir’den Paris’e 6 Günde Gitti

İngiliz The Sun gazetesi muhabiri olan Emile Ghessen, Paris’te olan saldırılardan sonra, saldırıyı yapan bombacının izlediği güzergahı kullanarak İzmir’den Paris’e 6 günde ulaştı.

İranlı bir mülteci kılığına giren 34 yaşındaki Emile Ghessen, 25 kişilik bir tekneyle bin dolara Çeşme’den Sakız Adası’na geçti. Ghessen, “Çeşme’ye vardığımızda bir Suriyeli ile buluştum. Bana Sakız Adası’ndan Yunanistan’a geçmem için gerekli evrakları temin etti. 900 kişilik bir mülteci kafilesiyle birlikte Yunanistan’a ulaştım. Hiçbir güvenlik ve pasaport kontrolü yoktu. Hatta bir adam bin dolara sahte Suriye ve Avrupa Birliği (AB) pasaportları satıyordu. Mültecilerin çoğu sahte Suriye pasaportlarını satın alarak sınır geçişlerinde öncelik kazanmak istiyordu.” diyerek Türkiye’den Avrupa’ya geçişin ne kadar kolay olduğunu anlattı.

multeci-kiliginda-izmir-den-paris-e-6-gunde-gitti-1449392680

40 dolara Yunanistan’dan Makedonya’ya otobüs yolculuğu yapan Emile Ghessen, Makedonya’dan ise yürüyerek sınırı geçti. Sınırı geçişini ve Paris’e gelişinin ise şöyle özetledi :
“Yaklaşık 40 dolara Yunanistan’dan Makedonya’ya otobüs yolculuğu yaptım. Makedonya-Sırbistan sınırında ise güvenlik kontrolü vardı. Askerler kimsenin geçmesine izin vermiyordu. Yürüyerek sınırı geçmeye karar verdim ve Sırbistan sınırındaki nehrin yanından diğer mültecilerle yürüyerek başardım. Oradan 7 saatlik bir otobüs yolculuğuyla Hırvatistan’a vardıktan sonra başkent Zagreb’e gitmek için trene bindim. Ancak yolculuk esnasında trende pasaport kontrolü yapıldı. Tuvalette saklanarak polisleri atlattım. Daha sonra tren yolculuklarıyla Slovenya, Avusturya ve Almanya’ya vardım. Paris’e giden son tren yolculuğumda polisler tekrar pasaport kontrolü yaptı. Bundan da tuvalette saklanarak kurtulmayı başardım ve Paris’e vardım.”

07_05004739_7efe44_2590977a