Nükleer Felaketten 5 yıl sonra mutasyona uğramış bitki ve hayvanlar

11 Mart 2011 yılında Fukuşima nükleer reaktörü sızıntı yaparak tam bir çevre felaketine yol açtı.

2011 yılındaki sızıntıdan beri  Japonya ve ABD sızıntının yarattığı kalıcı zararları inkâr etmeye ve etkilerini olabildiğince medyadan gizlemeye çalışıyor. Çabaların ise aslında ne kadar yersiz olduğunu birazdan anlayacaksınız zira sızıntı ile bağlantılı yaklaşık 8 bin insan ölümü ve mutasyonların üzerlerini örtmek çok zor. Geçen sene Twitter üzerinden paylaşımda bulunana @san_kaido mutasyona uğramış bir papatya fotoğrafı ile dikkatleri üzerine çekmiş farklı medya kanallarının ziyareti ile de bu olay doğrulanmıştı. Bir başlangıç olan bu olay bir çok insanın mutasyona uğramış sebze, meyva, çiçek fotoğraflarını paylaşmaya itti ve sonucunda ufak bir arşiv ortaya çıktı.
fukusima-15 fukusima-14 fukusima-13 fukusima-12 fukusima-11 fukusima-10 fukusima-9 fukusima-8 fukusima-7 fukusima-6 fukusima-5 fukusima-4 fukusima-3 fukusima-2 fukusima-1

İnternet üzerinde hayvanların mutasyonuna örnek onlarca balık fotoğrafı bulabilirsiniz. Nükleer reaktör sızıntı yaptığında radyoaktif su denize karıştı ve uzun süre geri dönüşü sağlanamayacak zararlara yol açtı. Bunun en belirgin kanıtı ise deniz tabanı bitkiler ve balıklar. Karada yaşayan hayvanlar fazla etkilenmez iken etkilenen hayvanlardan bir tanesi de bu kulaksız doğan tavşan.