PayPal Türkiye’den Çekildiğini Açıkladı

PayPal Türkiye’de gerçekleştirdiği faaliyetlerini durdurduğunu internet sitesi üzerinden duyurdu.

Online ödeme konusunda rakipsiz firma olan PayPal Türkiye’den ne yazık ki geri çekildi. Bundan sonra Türkiye üzerinden ödeme ve para transferi kabul etmeyeceğini belirten firma yetkilileri sebep olarak ise BDDK’yı gösterdi. Ünlü firmanın sitesinden yaptığı açıklamayı sizlere aşağıda sunuyoruz.

PayPal hizmetini kullanmaya devam edebilir miyim?

Artık Türkiye’deki müşterilerimiz 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Ancak yeni bir duyuruya kadar mevcut PayPal hesaplarına giriş yaparak hesaplarındaki bakiyeyi banka hesaplarına aktarabileceklerdir.

Başka bir ülkede PayPal hesabı açabilir miyim?

Kullanıcıların ikamet ettikleri ülkede PayPal hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Başka ülkelerde ikamet eden müşterilerimiz PayPal hesaplarını kullanmaya devam edebilirler.

PayPal ile nasıl iletişim kurabilirim?

PayPal ile iletişime geçmek için  www.paypal.com/selfhelp/home adresinden yardım merkezimize ulaşabilirsiniz. Ayrıca,[email protected] adresinden bize e-posta gönderebilir,  444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir) numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

Müşterilerimiz www.paypal.com.tr adresini ziyaret ederek bu durumun kendilerini nasıl etkileyebileceği hakkında bilgi alabilirler.

PayPal hesabımdan paramı nasıl alabilirim?

Aşağıdaki adımları izleyerek PayPal hesabınızdaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesabınıza aktarabilirsiniz:

Bakiyenizi çekmek için:

  1. Hesabınıza giriş yapın.
  2. Özet sayfasında yer alan PayPal Bakiyesi’nden”Para Çekin”i tıklayın.
  3. Çekmek istediğiniz tutarı girin, çekilen paranın iletileceği banka hesabını seçin ve “Devam”ı tıklayın.
  4. Onay sayfasını inceleyin ve ardından “Gönder”i tıklayın.

Bakiyenin banka hesabınıza gönderilmesi 5 – 7 gün arası sürebilmektedir.

Banka hesap detaylarınızın doğru olup olmadığını lütfen kontrol ediniz. Ayrıca PayPal hesabınızda yer alan ad ve soyadınızın, banka hesabınızdaki ad ve soyadınız ile birebir uyumlu olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

PayPal hesabımda para varsa ancak Türkiye’de bunu aktarabileceğim bir banka hesabı yoksa ne yapabilirim?

Banka hesabı eklemek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Banka hesabınızın Türkiye’de geçerli bir banka hesabı olması gerekmektedir.

  1. www.paypal.com.tr adresine gidip hesabınıza giriş yapin.
  2. Sayfanın üst kısmında yer alan “Cüzdan”ı tıklayın
  3. “Banka tanımlayın”ı  tıklayın
  4. Banka adı ve IBAN numaranızı girip “Banka hesabı tanımlayın”ı tıklayın

Ayrıca PayPal hesabınızda yer alan ad ve soyadınızın, banka hesabınızdaki ad ve soyadınız ile birebir uyumlu olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

PayPal hesabınızdaki bakiyenizi çekmekte zorluk yaşıyorsanız, www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek,[email protected] adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak bize ulaşabilirsiniz.

PayPal hesabımda sınırlama varsa ve paramı çekemiyorsam ne yapabilirim?

PayPal hesabınızda bir sınırlama varsa, bu sınırlamayı kaldırmak için lütfen hesabınızın Çözüm Merkezi’nde listelenmiş adımları izleyin.

PayPal hesabınızdaki sınırlamayı kaldırmakta zorluk yaşıyorsanız, bize www.paypal.com/selfhelp/home adresini ziyaret ederek,[email protected] adresine e-posta göndererek veya 444 77 01 ya da +353 1 4369128 (uluslararası arama ücretleri geçerli olabilir)  numaralarını arayarak ulaşabilirsiniz.

PayPal hesabıma biri para göndermeye çalışırsa ne olur?

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere müşterilerimiz artık Türkiye’de para gönderip alma işlemi yapamayacaklardır. Bu işlemler başarısız olacak ve müşterilerimize bu işlemleri gerçekeleştirmenin, bundan sonra mümkün olmayacağına dair bilgi verilecektir.