Sanatta Son Nokta: 1 milyon Euro Fiyata Patates

1958’de Yves Klein, dönemin sanatçılarını yeni sergisi için bir galeriye çağrı etti. Galerinin önünde toplanan ve sergiyi gezmek için bekleyenlerle konuştu, yeni yapıtından naifçe söz etti. Galerinin kapısı açılana dek her şey normal gibiydi. Sonra kapı açıldı ve yüzlerce kişi kendisini bembeyaz ve bomboş bir sergi alanında buldu. Klein’in yapıtı işte bu boşluktu.

Fransız ressamın tek özgün eseri bu değil. 1960’ta düzmece bir gazete yayınladı. 1962’de ise var olmayan sanat yapıtlarının sertifikalarını sattı. Ona göre “sattığı hiçlik karşısında verdiği senetlerin değeri giderek öylesine katlanacaktı ki, dünyadaki bütün para bir hiçlikten ibaret olan sanatını satın almaya yetmeyecekti”.

patates-fotografina-1-milyon-dolar-odediler-h1453462350-58dc50

Klein’ın bu adımları günümüz muasır sanatının en kuvvetli adımları sayılıyor aslında. Ne kadar tartışılsa, anlaması zor olsa da Klein’in sanat anlayışının derin bir felsefesi var. Sanatı sıfırdan başlatmayı amaçlayan Zero akımından arkadaşları Piero Manzoni, Otto Piene ve Lucio Fontana’nın da…

Ancak geçtiğimiz hafta 1 milyon Euro’ya satılan organik patates resiminin felsefesini anlamak biraz zor. Haberi duymuşsunuzdur: İrlandalı resim sanatçısı Kevin Abosch, organik İrlanda patatesi fotoğrafını 1 milyon Euro’ya sattı. Sunday Times’a konuşan Abosch, ismini izah etmediği işadamının fotoğrafı önce evinin duvarında gördüğünü, beraber biraz içki aldıklarını, işadamının fotoğrafı çok beğendiğini, biraz daha içtikten sonra da fotoğrafı almaya karar verdiğini söylüyor.

 

Kaynak: GerçekHayat 🙂