Starbucks’ın Bardaklara Neden Daima Yanlış İsim Yazdıkları Belli Oldu!

Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks’ın, bardakların üstüne yanlış isim yazmaları artık bir gelenek haline büründü. Bir YouTube kanalı ise bu örneklerin birer “hata” olmadığını ve bilinçli yapıldığına dair bir teori ortaya sundu!

Büyük bir çoğunluğun Starbucks’ta bir kahve içmişliği; o kahveyi sipariş verirken, bardağı aldığında baristanın yanlış isim yazdığıyla karşılaşmışlığı vardır. Yıllardır bu durumla ilgili; baristanın ismi yanlış duyduğu, hata yaptığı veya baya baya müşteri olan bizlerle eğlenmek için yaptığı gibi yorumlar yapılıyordu.

İsminizin yalan yanlış yazıldığı bir bardağın gerek eğlenmek gerek sitem etmek için ilk elden sosyal medyada paylaşılması gerçeğine temas ederek, Super Deluxe isimli bir YouTube kanalı, konu ile ilgili daha önce çok da düşünülmemiş bir teori ortaya sundu.

İsmi Cem olan birinin, bardağını aldığında üzerinde okuduğu “Jam” yazısı gayet ilginç ve esprili bulunabilir ve Facebook, Instagram, Snapchat gibi mecralarda o kişinin bu fotoğrafı paylaşmasına sebebiyet verebilir. Doğru ismin yer aldığı bir bardağın ise sosyal medya paylaşımına cezbetmeyeceği açıktır. Bu veriden yola çıkarak, isimlerin bilhassa yanlış yazılması, Starbucks’ın, büyük bir ağda ücretsiz reklam yapmasına olanak sağlıyor olabilir mi?

Elbette Starbucks’ın bu teoriyi resmi ağızdan doğrulamasını beklemiyoruz. Fakat daha önce Cosmopolitan dergisine konuşmuş bir Starbucks baristasının sözlerinden alıntı yapalım:

“Herkes böyle mi yapıyor bilmiyorum ama müdürüme sorduğumda çoğu Starbucks çalışanının bunu bir pazarlama aracı olarak kullandığını itiraf etti. Zira çoğu insan üstünde isminin doğru yazdığı bir kahve bardağını sosyal medyada paylaşmaz. Ben bu yöntemi sadece eğlenceli olduğu için kullansam da diğer birçok çalışanın bunu bir Starbucks pazarlama aracı olarak kullandığını da biliyorum.”

Dünya çapında milyonlarca müşterisi olan Starbucks’ın; bu sayıların sosyal medyada katlanır halde logolu bardaklarını içeren paylaşımları; kahve tekeline problem oluşturmayacağı kesin!

Sosyal medyanın özellikle reklamcılık sektöründe bir numaralı faktör olduğu düşünüldüğünde, büyük bir sermaye ve tekel olan Starbucks’ın bu amaç uğrunda olması hiç de mantıksız gelmiyor!