Toprağın Altından Mavi Gökyüzüne: Bir Göztepe Öyküsü!

Göztepe, 14 yıl aradan sonra Süper Lig’e geri döndü! TFF 1. Lig Playoff Final maçında Eskişehirspor’u penaltılarla geçen Göztepe; amatörden Süper Lig’e uzanan bir destan yazdı!

Türkiye’nin en güzide kulüplerinden biri olan Göztepe, 14 yılın ardından ait olduğu klasmana dönmeyi başardı! İzmir’in 92 yıllık çınarı Göz Göz; Kestane Gürsel (Gürsel Aksel), Buldozer Fevzi (Fevzi Zemzem), İngiliz Nevzat (Nevzat Güzelırmak), Çarli Çağlayan (Çağlayan Derebaşı), Bombacı Halil (Halil Kiraz) ve Moskova Panteri (Ali Artuner) gibi isimleri İzmir’den Türkiye’ye, Türkiye futboluna kazandırmış kulüptür. Avrupa’da, dönemin UEFA Kupası/Avrupa Kupası’na denk düşen organizasyonu olan Avrupa Fuar Şehirleri Kupası’nda yarı final oynayan ilk Türk takımıdır Göztepe! Atletico Madrid’i 2-0’ın rövanşında, 3-0 ile Avrupa’dan eleyendir Göztepe! Şimdi tüm bu tarihin başarılarını günümüze taşıması ve tekrarlaması için, Süper Lig kadrajına tekrar dahil oldu Göz Göz!

En son 2002-2003 sezonu ile Süper Lig’e veda eden Göztepe’yi, ardı arkası kesilmeyen felaketler silsilesi sarmıştı. 2003-2004’te 1. Lig’ten, 2004-2005’te 2. Lig’ten düşen sarı kırmızılı ekip, 2006-2007 sezonunda ise tarihinde ilk kez profesyonel liglere veda etti ve amatör kümeye düştü. Fakat bir futbol kulübüne olan sevdanın, taraftarlığın ve vefanın en güzel örneklerini tam da o dönemde sergiledi Göztepe taraftarı! Bölgesel Amatör Lig seyirci rekorunu 15 bin biletli, 20 binin üstünde taraftarı ile kırdı Göztepeli yürekler! Cefanın içerisinde vefa sergileyerek, kenetlenerek, sahiplenerek ve yalnız bırakmayarak kurtarıldı Göztepe diplerden.

2002’de ki siyasal atmosferin kurbanı olarak düşürülmüş; borç batağına saplanmış, 2007’de kulüpte elektrikleri bile kesilmiş Göztepe’den bugüne gelmek büyük bir öykü! Bu öykünün baş mimarı elbette her kulübün gerçek sahibi olanlardır, yani taraftardır. Göztepe taraftarı bu başarının ilk dayanağıdır. İkinci olarak ise şüphesiz söylenecek isim Mehmet Sepil’dir. Dünyada birçok spor medyasının dahi ilgisini çeken bir başkandır Sepil. Bir sermaye grubunun patronu da olsa; kimsenin hayatında rastlamadığı bir başkan modelidir. Başkan, deplasman otobüsü ile taraftarlar arasında maça gidendir. Başkan, Vip tribününde saçaklara çıkıp tribüne üçlü çektirendir. Başkan, atkısını boğazına sarıp taraftarı ile yürüyüş yapandır. Tüm bu özellikler, bu başkan, tam da Mehmet Sepil’dir! Bunların yanında Göztepe’nin şuanda Türkiye liglerinin en iyi mali duruma ve yönetime sahip kulüplerinden biri haline gelmesini, borçsuz bir futbol kulübü olmasını yaratan da Sepil’dir. Kısacası bu başarının en önemli mimarlarından biridir Mehmet Sepil.

Göztepe; “Ölümüne Göztepe” demeden önce “Alayına isyan!” diye haykırmaktır. İzmir’in, egemen siyasetin gölgesinden daima uzakta durmasının yegane sonucu olan, İzmir’siz “Süper” Liglere isyandır o isyan! Futbola yatırımın İzmir’e hiç uğramamasına, memleketin her köşesine dikilen kocaman stadların İzmir’e yolunun düşmemesine; spor projelerinin, fonlarının İzmir ve kulüplerine teğet geçmesinedir o isyan! Göztepe, isyanını marşa dökmüş bir kulüptür. Göztepe, İsyan Marşı’dır!

Bu yıl tüm bu özelliklerin saha üzerinde ter döken temsilcileridir Göztepe! Canını dişine takan Halil’dir, her kritik evrede skor üreten hem geleceğin hukukçusu hem Göztepe emekçisi Umut’tur, Comandante Gosso’dur, direnişçi Leo’dur, cengaver Emrecan’dır, üretken ve hırslı Tayfur’dur, kral Jahovic’tir ve 2 penaltı kurtarıp da biz değil bu taraftar çıktı diyen Günay’dır!

Göztepe 14 yıl sonra Türkiye’de futbola, Süper Lig’e adalet getirecek olan kulüptür. Şimdi, yazın, kapkara haykıran puntolarla; Göztepe kazanıyor ve kazanmaya devam edecek! Hala ve her zaman!

Alper Burak Çan
SosyoKültür