Türkiye’de bonzai’den kurtulmanın yolu marihuanadan geçiyor

Liberal Demokrat Parti İstanbul 2.bölge milletvekili adayı Tarık Beyhan mağduru olmayan suçlar uydurmanın suçlu yaratmaktan başka bir işe yaramadığını belirtti. Başkasına zarar vermeyen eylemleri yasaklayan kanunların çiğnenmeye mahkum olduğunu ekleyen Beyhan, seçilmesi durumunda marihuananın yasallaştırılması konusunu meclis gündemine taşıyacağını belirtti.Şunları kaydetti:

“Yapılan bilimsel çalışmalar marihuana türevlerinin alkol ve tütünden daha az zararı olduğunu gösteriyor. Aslında esrarı serbest bırakmanın oldukça fazla yararı var. Mağduru olmayan suç olmaz. Başkasına açıkca zararı dokunmayan hiç kimsenin ne yaptığı devleti ilgilendirmemeli. İnsanlar ahlaki bir rahatsızlık hissetmedikleri sürece yasaklara uymaz. Hiç kimseye zararı dokunmayan esrar kullanıcılarını suçlu durumuna düşüren bu kanunlar değişmeli.

Esrarın serbest bırakıldığı ülkelerde uyuşturucu kullanımı düşüyor. Bu en önemli nokta. Gençlerimizin uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmasını istiyorsak, serbestiyet bunun en iyi çözümüdür.

Devletin gücünün esrar kullanımını engellemeye yetmediği ve yetmeyeceği belli. Sahte içkilerin ve kaçak sigaraların peşinden koşan devlet esrarı yasakladığı için kullanıcıların ne idüğü belirsiz uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin alıcısı haline getiriyor. Torbacılar, esrar kullanıcılarına yasadışı bir iş yapmanın riskine değecek kadar kâr elde etmek için daha ucuza mal edilen ve ülkeye daha kolay sokulan bonzaiyi sunuyor. Esrarın alkol ve sigaradan bile az zararı olduğuna yönelik çalışmalar bulunurken, bonzai bir çok insanın hayatını kararttı.Eskiden sadece eroin-kokain gibi maddelerden ölümler yaşanırken, esrar kullanıcılarının bonzaiyi kullanmaya başlaması nedeniyle uyuşturucu maddelerden ölümler artmaya başladı

Marijuana

Ayrıca esrarın kolay ulaşılması ve yasal olması, “hard drugs” denilen, eroin-kokain gibi uyuşturucu maddelerden uzak durulmasını sağlıyor.

Marihuana yasadışı ilan edildiği için bağımlıları ancak yakalandıkları zaman tedavi yolunu seçiyor. Serbest olması durumunda bağımlılıklara erkenden engel olmanın da yolu açılır.

Esrarın yasadışı olması, bu işi ancak mafyaların ve çetelerin yapmasını sağlıyor. Bu sayede illegal örgütlerin gelir kaynakları oluşmuş oluyor. Serbest bırakılması durumunda çetelerin, mafyaların ve terör örgütlerinin de önemli bir gelir kaynağı kesilmiş olur.

Esrarın epilepsi nöbetlerine karşı etkili olduğu da biliniyor. Kanser hastalarının acısını dindirmekte faydalı olduğu bilinen bu bitkinin öncelikle tıbbi kullanımı serbest bırakılmalı, acı içinde ölümünü bekleyen insanlara huzur sağlanmalı, peşinden yavaş yavaş serbest bırakılmalıdır.
Yasadışı olması nedeniyle karaborsa fiyatlarıyla satılan, buna rağmen herkesçe rahatça ulaşılabilen bu maddenin yarattığı maddi yükü karşılamak için suça karışanlar da var. Serbest olması durumunda fiyatlar düşecek, bağımlı suçlar azalacaktır.

Mağduru olmayan suç olmaz demiştim. Bu nedenle devletin marihuana ve türevleri ile mücadele etmek için harcadığı para, istihdam ettiği güvenlik görevlileri tamamen israftır. Gereksizdir.

Şu an sadece Türkiye’de tüketilen miktarın üretimi ve pazarlamasının sağlayacağı istihdamın yanı sıra vergi geliri de elde edilecektir. Ayrıca sadece bu nedenle oluşan bir turizm geliri de sağlanacaktır.”

Kaynak: Grihat