David Gilmour

Türkiye’de David Gilmour’a Otostop Çekmek

Şu daha önce gördüğümüz David Gilmour’un Türkiye fotoğrafının hikayesini toparlamaya çalışıyorum ama henüz başaramadım. Zira taraflarla uzun bir akşam muhabbeti gerektiriyor ve aynı şehirlerde olmadığımız için tüm hikayeyi kısa vadede toparlayamayacağız. Ancak iki şahit ile telefonlaşarak teyid ettiğim kısa bir özeti dahi ilgi uyandırıyor, şimdi sizlere onu paylaşayım:

 İlk kez yayınlayacağım bu fotoğrafta görmüş olduğumuz Gilmour’un solundaki  müzisyen Turgay, en soldaki Alman kız arkadaşı ve en sağdaki Atıl bey bisikletleriyle 1990 yılı Haziran ayı civarı ellerinde gitarlarla güney turuna çıkarlar. Patara gezileri biktikten sonra Kalkan’a dönmek için anayola çıkıp o güzergahta geçen minibüsleri beklerler. Gelen minibüslerden birinin şöförü özel birine hizmet verdiği için duramayacağını söyler. Minibüs biraz ilerlerken şöförün omzuna içerdeki birinin eli arabayı durdurması için dokunur. Biraz ilerleyen minibüsten bir baş çıkar ve sorar ‘Müzisyen misiniz?’

Ekipteki kız hemen tanır ve sorar sen David Gilmour değil misin? Adam ‘Evet’ diye yanıtlar. Çocuklar müzisyen olduklarını söyledikten sonra Gilmour onlara nereye gittiklerini sorar. Kalkan’a gideceklerini söylerler. David Gilmour onlara şöyle der, ‘Ben şimdi Patara’ya giriyorum, 1-2 saat gezeceğim, eğer döndüğümde yine burada olursanız sizi götürürüm.’

Ona ‘tam şurada olacağız’ diye cevap verirler ve David’in minibüsü Patara’ya doğru sapar. Olayın şokunu yaşayan ekip yerlerinden kıpırdamadan güneşin altında beklemeye başlar. Bu süre içerisinde Patara kavşağına başka otostopçular da gelir. Gruba başkaları dahil olmasın diye yeni gelen otostopçuları kendileri arabaları durdurarak yollarlar. Gerçekten de iki saat orada bekledikten sonra Gilmour’un minibüsü görünür ve ekibi alır Kalkan’a geçerler.

david-gilmour-otostop

Kalkan limanında 4-5 saat birlikte içerler, sohbet ederler ve hatta fotoğrafta görüldüğü gibi gitar çalarlar. Gilmour da gitarı eline alır onlara bu meret nasıl çalınıyor gösterir. Hikayenin kısa versiyonu bu. Birlikte geçirdikleri o süre içerisinde neler olduğu ise inşallah daha sonra hazırlayabileceğimiz bir yazı konusu olacak.
* Bu yazı pinkfloydturk için pftn tarafından yazılmıştır.