Whiplash filmi replikleri

Bir çok dalda Oscar’a aday olan Whiplash filmi ses kalitesi kadar replikleri ile de ön planda kalmayı becermişti.

Genç bir çocuğun dünyanın en gaddar ama yetenekli öğretmeni tarafından eğitilmesine tanık olduğumuz filmde bakalım göze batan replikler hangileriydi?

 

“Kabiliyetin yoksa sonun rock grubunda çalmak olur.”

Ama işte bazen memleketimi özlüyorum. Ne bileyim. İnsanların öyle hissetmiyorlarmış gibi davranmalarına sinir oluyorum. Üniversitedekiler yani. Belki de sadece ben özlüyorumdur cidden, bilemiyorum.

Bu bölümdeki itibarımın, kız arkadaşlarının saçma sapan esnek tempolarıyla böbürlenen bir avuç çükü kalkmaz, beceriksiz göt yüzünden leke sürülmesine izin vermem.

– 20. yüzyılın en başarılı müzisyeni olmak herkese göre bir başarıdır bence.
+ 34 yaşında beş parasız, sarhoş ve eroin çekmiş şekilde ölmek benim başarı anlayışım değil mesela.
– 34 yaşında sarhoş ve beş parasız şekilde ölüp insanların yemek masasında benden bahsetmesini 90 yaşında zengin ve ayık şekilde ölüp kimse tarafından hatırlanmamaya tercih ederim.

– Lafı dolandırmayacağım. Bu yüzden birlikte olamayız bence. Bu konuyu çok düşündüm. Sonuçta olacak olan bu, tamam mı? Neyin peşindeysem onun peşinde olmaya devam edeceğim. Böyle yaptığım için de gittikçe daha fazla zamanımı alacak ve seninle pek vakit geçiremeyeceğim. Seninle geçirdiğim vakitlerde de davul çalmayı düşünüyor olacağım. Cazı ve notaları falan düşüneceğim hep. Bu yüzden sen de bana gücenmeye başlayacaksın. Önemsenmediğini hissettiğin için davul çalmakla bu kadar ilgilenmeyip seninle daha fazla vakit geçirmemi isteyeceksin ve ben bunu yapamayacağım. Sonra benden davulu bırakmamı istediğin için bile ben sana gücenmeye başlayacağım. Birbirimizden nefret etmeye başlayacağız ve işler çirkinleşecek. Bu sebeplerden ötürü, temiz bir ayrılık olsun istedim. Çünkü ben ustalaşmak istiyorum.
+ Değil misin?
– Ustalardan biri olmak istiyorum.
+ Ben bu konuda sana engel mi olacağım yani?
– Evet.
+ Sana bu konuda engel olacağımdan eminsin yani.
– Evet.
+ Zaten çok az görüşüyoruz.
– Evet.
+ Görüştüğümüzde de bana bok gibi davrandın çünkü ben ne istediğini bilmeyen sıradan bir kızken senin bir yolun var, bir usta olacaksın, bense unutulup gideceğim. Bu yüzden de bana vakit harcayamazsın çünkü peşinden koşman gereken daha mühim şeyler var.
– Anlatmak istediğim tam olarak buydu.
+ Hasta mısın sen ya? Haklısın, birlikte olmamalıyız.

Açıkçası insanların Shaffer’da yaptığım şeyi anladıklarını sanmıyorum. Ben orada orkestra yönetmiyordum. Moronun teki de kollarını sallayıp millete tempo verebilir. Ben orada insanları, onlardan beklenenin ötesine zorlamak için bulunuyordum. Bunun mutlak bir gereksinim olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde dünyayı bir sonraki Louie Armstrong’dan Charlie Parker’dan mahrum ederiz.

İngilizcede “aferin”den daha zararlı bir kelime yoktur.

whiplash-indie-movie