Yeni Bir Gıda Skandalı: Plastik Pirinç!

Et ve türevlerinde yaşanan gıda skandallarına yeni bir gıda daha eklendi. İnternet ticaretindeki dolandırıcılığın en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Nijerya’da plastik pirinç skandalı tespit edildi!

Dünyanın içerisinde bulunduğu ekonomik kriz ve bu kriz neticesinde bir çok temel gıdanın fiyatlarının hane halklarının alım gücünün uzağında seyretmesi; bu gıdaların dolandırıcılığını ve sahteciliğini artırmıştı. İnternet dolandırıcılığının da gelişen sanal sosyallikle paralel seyretmesi, bu dolandırıcılığın o mecraya da kaymasına sebebiyet verdi.

Nijerya’da tespit edilen olay gıda dolandırıcılığının son örneği oldu. Nijerya polisinin yaptığı bir operasyonda 2.5 ton “plastik pirinç” ele geçirildi! 102 çuval plastik pirincin, ülkede yaklaşan festival mevsiminde piyasa sürülmesinin planlandığı tahmin ediliyor.

Pirincin kaynatıldığını, kaynadıktan sonra yapışkan bir hal aldığını; dokunulduğu zaman gerçeğine çok yakın hissettirdiğini ve ayırmanın güç olduğunu belirten polis yetkilileri, pirincin “domatesli pilav için en iyisi” ibaresi ile paketlendiğini de belirtti.

Pirincin önceden piyasaya sürülüp sürülmediği araştırılıyor.